JR Farm Dvärgkanin Festmåltid, 1,20 kg
Artanpassad foderblandning
55 kr
(46 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hög råfiberhalt
- Utan spannmål
- Naturlig sammansättning
Beskrivning
Äta som i naturen! Detta helfoder är särskilt utvecklat för dvärgkaniner och anpassat efter deras näringsbehov. Det ger en naturlig och artanpassad kost och lägger grunden för ett vitalt liv. Den spannmålsfria blandningen med extra hög råfiberhalt äts upp helt och stödjer en hälsosam matsmältning.
- Helfoder för dvärgkaniner
- Med grönsaker, gräs och örter
- Utan spannmål
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är helt tom
| Artikelnr.: | JRF-115102 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,20 kg |
| EAN: | 4024344136689 |
| Tillverkarnr.: | 115102 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Dvärgkanin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål, Naturlig |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), Luzerne, ärtflingor, Johannisbrot, Ackerbohnenflocken, 3 % Pastinaken, Ringelblumenblüten, 1,5 % Karotten getrocknet, Kornblumenblüten, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 11,8 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 2,4 % |
| råfiber | 19,4 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 12,7 % |
| Calcium | 9.617 mg |
| Phosphor | 2.675 mg |
| Natrium | 1.016 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin C | 250 mg |
| Vitamin D3 | 900 IE |
| Vitamin E | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Dvärgkanin Festmåltid
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering