JR Farm Grainless Örter Marsvin, 400 g
Naturnära helfoder
60 kr
(150 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100 procent spannmålsfri
- Hög råfiberhalt
- Gräs, örter & grönsaker
Beskrivning
Mmm, så gott! Många långfibriga gräs, örter, blommor och grönsaker ger ditt marsvin allt det behöver som en naturlig bas för ett vitalt liv. Här får det gärna ta för sig lite extra.
- Naturnära helfoder för marsvin
- Spannmålsfri sammansättning
- Utan artificiella färgämnen, aromer och genetiskt modifierade ingredienser
- Hög råfiberhalt som stödjer naturlig matsmältning och tandslitage
- Med persilja för extra vitamin C
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är tom
| Artikelnr.: | JRF-114907 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4024344101144 |
| Tillverkarnr.: | 114907 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Marsvin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), ärtflingor, Karotten getrocknet, Ackerbohnenflocken, 5 % Persilja, Leinsaat, Pastinaken, Pfefferminze, Spitzwegerich, Ringelblumenblüten, Rote Bete, Fenchelsaat, Haselnusshölzer, Brennnesselwurzeln, Melisse, Birkenblätter, Himbeerblätter, Maskros, Svart kummin, Kamillenblüten, Gurke, Zucchini
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 15,4 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 5 % |
| råfiber | 19,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| Calcium | 859 mg |
| Phosphor | 672 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin C | 250 mg |
| Vitamin D3 | 900 IE |
| Vitamin E | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Grainless Örter Marsvin
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering