Rinti Singlefleisch 150g Tråg, Kyckling Pur (150 g)

Helfoder för hundar

13 kr

(87 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: Kyckling Pur

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För näringskänsliga hundar
  • Ideal vid foderintolerans
  • Olika köttsorter
  • Med monoprotein
  • Utan spannmål & soja
  • Inga konstgjorda tillsatser

Ofta köpt tillsammans med Rinti Singlefleisch 150g Tråg, Nötkött Pur (150 g)

Rinti Singlefleisch 150g Tråg, Kyckling Pur (150 g) 13 kr (87 kr / kg)
Rinti Singlefleisch 150g Tråg, Nötkött Pur (150 g) 13 kr (87 kr / kg)
Totalpris: 26 kr
Beskrivning

Singlefleisch från Rinti är en unik kolhydratfri och proteinrik blandning av läckert kött och mört inälvsmat från en specifik djurart. Tack vare användningen av en enda proteinkälla kan risken för foderallergier och intolerans minimeras, vilket gör detta delikatessfoder optimalt för näringskänsliga eller kräsna hundar! Det välsmakande fodret är fritt från spannmål, soja samt färgämnen och konserveringsmedel!

För varierade måltider för hungriga fyrbenta vänner!

Utfodringsrekommendation:

Hundens vikt:

  • 2 kg hund: ca 150 g Singlefleisch / dag
  • 4 kg hund: ca 300 g Singlefleisch / dag
  • 7 kg hund: ca 450 g Singlefleisch / dag
Artikelnr.: RIN-181089
Innehåll: 150 g
EAN: 4000158943125
Tillverkarnr.: 181089
Varumärken: Rinti
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatser, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

65 % kyckling (Herz, Lever, Magsäck, Muskelfleisch, Hals), Mineralstoffe

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 100 g
Råprotein 10,5 %
Fettgehalt 5,5 %
råfiber 0,5 %
Råoljor och fetter 0 %
Rohasche 2,5 %
Fuktighet 80 %
Kaloriengehalt 92 kcal

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 200 IE
Vitamin E (als all-rac-alpha-Tocopherylacetat) 20 IE
Zink (als Zinksulfat, Monohydrat) 25 mg
Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) 1,4 mg
Jod (als Kalziumjodat wasserfrei) 0,75 mg
Kupfer (als Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) 1 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch 150g Tråg

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder