Valetumed ParasitEx Dog, 30 ml
Växtbaserade naturämnen för stöd av tarmmiljön
166 kr
(5 533 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stödjer normal tarmfunktion
- Med jordärtskocka, kokosfett & propolis
- Skonsam formula på naturlig bas
Beskrivning
Tillskottsfodret ParasitEx Dog från Valetumed ger din hund en kombination av noggrant utvalda naturämnen. Formulan med mjölksyrafermenterad jordärtskocka, kokosfett och propolisgel är utvecklad för att stödja hundens normala tarmmiljö på växtbaserad grund.
En balanserad tarmmiljö är viktig för en fungerande matsmältning. Den innehållna jordärtskockssirapen är rik på naturligt inulin och kan bidra till att stödja kroppens processer i matsmältningssystemet samt tarmfloran. Blandningen kompletteras med utvalda aromoljor från salvia och gråbo. Den rena sammansättningen ger ett skonsamt stöd för den normala tarmfunktionen, särskilt vid perioder med ökad belastning.
Utfodringsrekommendation:
Ge 5-8 ml per 10 kg kroppsvikt till hunden, dagligen i 5 dagar.
ParasitEx Dog bör användas högst var tredje månad enligt rekommendationen.
Bäst konsistens vid rumstemperatur (ca 19-22 °C), värm lätt före användning.
Observera:
- Tillverkaren rekommenderar att rådfråga veterinär före användning till dräktiga eller digivande tikar samt valpar under 6 månader.
- Kan orsaka missfärgningar vid kontakt med kläder eller andra känsliga material.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110128 |
|---|---|
| Innehåll: | 30 ml |
| EAN: | 4251618707256 |
| Tillverkarnr.: | 110128 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Matsmältning och tarmflora |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råoljor och fetter | 39 % |
| fukthalt | 30 % |
| Råprotein | 4,6 % |
| Rohasche | 3,8 % |
| råfiber | 0,22 % |
| Natrium | 1,3 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| hydroxipropylcellulosa E463 | 2,2 g |
Sensoriska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Salbeiöl (Oleum Salviae CAS 8022-56-8 / 84082-79-1) | 2,6 g |
| Beifußöl (Artemisia pallens Wall., FEMA 2359) | 1,32 g |
Sammansättning
Topinambur fermentiert milchsauer, Kokosfett, Propolisgel
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed ParasitEx Dog
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering