Versele laga Gold 4 Mash Värpfoder, 5 kg
Foder för värphöns
143 kr
(29 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från första ägget
- Högkvalitativt värpfoder i mjölform
- För hela värpperioden
- Högt energiinnehåll
- Värdefulla vitaminer & mineraler
- För regelbunden äggläggning
- Främjar bildningen av starka skal
Beskrivning
Gold 4 mash från Versele Laga är ett komplett värpfoder i mjölform som passar värphöns från första ägget, cirka från 18 veckor, och är anpassat för hela värpperioden. Det energirika fodret bidrar tack vare vitaminer och mineraler från noggrant utvalda ingredienser till regelbunden äggläggning och bildandet av starka äggskal.
Fodret ges i mjölform, vilket gör det lätt att äta och smälta.
Utfodringsrekommendation:
Ge värphönsen fodret efter ålder och storlek efter behov, dock högst 110 g per dag. Se alltid till att det finns friskt och rent vatten.
Kompletterande utfodring med spannmål är inte nödvändig eftersom värpmjölet är ett helfoder.
För att stödja matsmältningen kan grit ges som komplement. Det bidrar även till bildningen av starka äggskal.
Observera:
Samtidig användning med dricksvatten som innehåller kolinklorid bör undvikas.
Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerad om den högsta tillåtna halten för en eller flera av dem har uppnåtts eller nästan uppnåtts.
| Artikelnr.: | VRL-113311 |
|---|---|
| Innehåll: | 5 kg |
| EAN: | 5410340512043 |
| Tillverkarnr.: | 113311 |
| Varumärken: | Versele laga |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | 1,2 - 5 kg, 5 - 10 kg |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Mais, vete, Soja-Extraktionsschrotfuttermittel[1], Sonnenblumen-Extraktionsschrotfuttermittel, Calciumcarbonat, Weizenkleberfutter, majsglutenfoder, Sojaolja, Sonnenblumenfettsäuren, Monokalciumfosfat, Maisfettsäuren, Natriumchlorid, Palmfettsäuren, Natriumbicarbonat
- aus genetisch verändertem Soja hergestellt
Zootekniska tillsatser
4a32 6-Phytase (EC 3.1.3.26) 500 FTU/kg
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 16 % |
| Rohfett | 4,5 % |
| Rohasche | 11,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 3,5 % |
| Methionin | 0,39 % |
| Lysin | 0,78 % |
| Phosphor | 0,55 % |
| Calcium | 3,3 % |
| Natrium | 0,15 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 10.000 IE |
| Vitamin D3 | 2.500 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 50 mg |
| Eisensulfat Monohydrat | 30 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| Kupfer-II-sulfat | 10 mg |
| Mangan-II-Oxid | 75 mg |
| Zinkoxid | 70 mg |
| selen (gecoatetes Natriumselenit-Granulat) | 0,3 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| E310 Propylgallat | 14 mg |
| E321 Butylhydroxytoluol (BHT) | 112 mg |
| 1b320 Butylhydroxyanisol (BHA) | 0,2 mg |
| E562 Sepiolith | 1.100 mg |
| 1a330 Zitronensäure | 11 mg |
| 1k284 Ammoniumpropionat | 975 mg |
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| 2a161g Canthaxanthin | 2,2 mg |
| 2a161b Luteinreiches Extrakt | 4 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Gold 4 Mash Värpfoder
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering