Whiskas Torrfoder Junior med Kyckling, 950 g
Torrfoder för kattungar
48 kr 60 kr -20%
(51 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För unga katter 2-12 månader
- Knaprig utsida
- Mjuk fyllning
- Innehåller taurin & vitamin E
- Bra för hjärta & urinvägar
- Lättsmält
- Med kalcium för starka ben
Beskrivning
Detta smakrika torrfoder från Whiskas är perfekt för kattungar mellan 2 och 12 månader. De läckra bitarna har ett krispigt skal och en mjuk fyllning med kycklingsmak - en kombination som små finsmakare älskar! Fodret är balanserat och rikt på vitaminer och mineraler för att främja en sund och energisk tillväxt. Den kontrollerade mineralhalten främjar dessutom friska urinvägar.
Fodret är berikat med den viktiga aminosyran taurin samt vitamin E, vilket stärker kattungens naturliga immunförsvar, synförmåga och hjärtfunktion. Kalcium bidrar till en hälsosam utveckling av tänder och skelett.
För att din lilla jägare ska växa sig frisk, stark och lekfull!
Utfodringsrekommendation per dag:
Du kan kombinera torr- och våtfoder för en komplett och balanserad måltid.
Endast torrfoder:
- < 3 månader: 55 g torrfoder
- 4–5 månader: 65 g torrfoder
- 6–12 månader: 70 g torrfoder
Torrfoder + våtfoder:
- < 3 månader: 1,5 portionspåse + 20 g torrfoder
- 4–5 månader: 2 portionspåsar + 20 g torrfoder
- 6–12 månader: 2 portionspåsar + 30 g torrfoder
| Artikelnr.: | WHI-433372 |
|---|---|
| Innehåll: | 950 g |
| EAN: | 5900951296659 |
| Tillverkarnr.: | 433372 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg |
| : | Junior |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Protein | 37 % |
| Råprotein | 0 % |
| Råoljor och fetter | 12 % |
| oorganiskt ämne | 6,5 % |
| Rohasche | 0 % |
| råfiber | 1,5 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1,1 % |
| Brennwert | 388 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 3.140 IE |
| Vitamin D3 | 345 IE |
| Vitamin E | 545 mg |
| Kopparsulfatpentahydrat | 26 mg |
| Mangan som mangan-II-sulfat monohydrat | 24,4 mg |
| kaliumjodid | 2,1 mg |
| Natriumselenit | 0,11 mg |
| Taurin | 4.040 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 65 mg |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (4 % kyckling), Öle und Fette, pflanzliche Eiweißextrakte, Mineralstoffe, Milch und Molkereierzeugnisse (0,7 % Magermilchpulver), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Gemüse (4 % morötter, 4 % Erbsen)
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder Junior med Kyckling
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering