Whiskas Torrfoder Junior med Kyckling, 800 g

Torrfoder för kattungar

53 kr 63 kr -16%

(66 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 800 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För unga katter 2-12 månader
  • Knaprig utsida
  • Mjuk fyllning
  • Innehåller taurin & vitamin E
  • Bra för hjärta & urinvägar
  • Lättsmält
  • Med kalcium för starka ben

Ofta köpt tillsammans med Whiskas Megapack 40x85g Fågelurval i Gelé 1+, 3.400 g

Whiskas Torrfoder Junior med Kyckling, 800 g 53 kr (66 kr / kg)
Whiskas Megapack 40x85g Fågelurval i Gelé 1+, 3.400 g 166 kr (49 kr / kg)
Totalpris: 219 kr
Beskrivning

Detta smakrika torrfoder från Whiskas är perfekt för kattungar mellan 2 och 12 månader. De läckra bitarna har ett krispigt skal och en mjuk fyllning med kycklingsmak - en kombination som små finsmakare älskar! Fodret är balanserat och rikt på vitaminer och mineraler för att främja en sund och energisk tillväxt. Den kontrollerade mineralhalten främjar dessutom friska urinvägar.

Fodret är berikat med den viktiga aminosyran taurin samt vitamin E, vilket stärker kattungens naturliga immunförsvar, synförmåga och hjärtfunktion. Kalcium bidrar till en hälsosam utveckling av tänder och skelett.

För att din lilla jägare ska växa sig frisk, stark och lekfull!

Utfodringsrekommendation per dag:

Du kan kombinera torr- och våtfoder för en komplett och balanserad måltid.

Endast torrfoder:

  • < 3 månader: 55 g torrfoder
  • 4–5 månader: 65 g torrfoder
  • 6–12 månader: 70 g torrfoder

Torrfoder + våtfoder:

  • < 3 månader: 1,5 portionspåse + 20 g torrfoder
  • 4–5 månader: 2 portionspåsar + 20 g torrfoder
  • 6–12 månader: 2 portionspåsar + 30 g torrfoder
Artikelnr.: WHI-433187
Innehåll: 800 g
EAN: 5900951296451
Tillverkarnr.: 433187
Varumärken: Whiskas
Foderdeklaration: Helfoder
: Junior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 100 g
Protein 37 %
Råprotein 0 %
Råoljor och fetter 12 %
oorganiskt ämne 6,5 %
Rohasche 0 %
råfiber 1,5 %
Calcium 1,4 %
Phosphor 1,1 %
Brennwert 388 kcal

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 3.140 IE
Vitamin D3 345 IE
Vitamin E 545 mg
Kopparsulfatpentahydrat 26 mg
Mangan som mangan-II-sulfat monohydrat 24,4 mg
kaliumjodid 2,1 mg
Natriumselenit 0,11 mg
Taurin 4.040 mg
Zink i form av zinksulfat monohydrat 65 mg
Sammansättning

Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (4 % kyckling), Öle und Fette, pflanzliche Eiweißextrakte, Mineralstoffe, Milch und Molkereierzeugnisse (0,7 % Magermilchpulver), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Gemüse (4 % morötter, 4 % Erbsen)

Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Whiskas Torrfoder Junior med Kyckling

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder