Animonda Carny Kyckling & Nöt, 350 g
Torrfoder för katter
49 kr
(140 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- 65 % kött & animaliska ingredienser
- Utan soja, socker & spannmål
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Färskt kött och smakrika animaliska ingredienser gör detta Carny torrfoder till en verklig smakupplevelse. De läckra kroketterna består till 65 % av kött, varav 35 % är färskt kycklingkött – helt utan soja, socker eller spannmål.
Detta torrfoder tillverkas i Tyskland och är perfekt anpassat för vuxna katter.
► Metaboliserbar energi per 100 g: 1,62 MJ
Utfodringsrekommendation:
- En katt som väger ca 3 kg får 45 g Carny torrfoder per dag.
- En katt som väger 4 kg får 50 g per dag.
- En katt som väger 5 kg får 60 g per dag.
| Artikelnr.: | ANA-160928 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4017721838726 |
| Tillverkarnr.: | 160928 |
| Varumärken: | Animonda |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från socker, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | Adult |
| : | Carny |
Ingredienser
Sammansättning
35 % Färskt kycklingkött, Geflügelprotein (getrocknet), Potatisstärkelse (getrocknet), Ärtstärkelse, Ärtor, Rübenschnitzel, 4 % Rinderprotein (getrocknet), Geflügelprotein hydrolisiert, Geflügelfett, Lever från fjäderfä, 1 % Laxolja, Ärtfibrer, Mineraler, Cikoria (getrocknet).
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 33 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 16 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 7,9 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1,15 % |
| magnesium | 0,09 % |
| omega 3 | 0,35 % |
| Taurin | 2,1 g |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A 3a672a | 7.000 IE |
| Vitamin D3 (3a671) | 1.500 IE |
| iod (3b202) | 2 mg |
| Kupfer (3b405) | 10 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 30 mg |
| Taurin (3a370) | 1.300 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Animonda Carny Kyckling & Nöt
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering