Animonda Carny Senior Kyckling & Nöt, 350 g
Med värdefulla omega-3-fettsyror
44 kr
(126 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Idealisk för äldre katter
- Spannmålsfri
- Med yucca schidigera & bryggerijäst
Beskrivning
Detta premium-torrfoder är inte bara otroligt gott – det är också särskilt utvecklat för äldre katter! Med hela 35 % kycklingkött, yucca schidigera, omega-3-fettsyror samt glukosamin och kondroitinsulfat kan det bidra till att stödja både leder och brosk. Det reducerade fosforinnehållet kan avlasta njurarna, medan bryggerijäst hjälper till att stärka immunförsvaret.
Fodret är så välsmakande att det gärna accepteras av äldre katter – och det innehåller inte ett spår av spannmål. Ett utmärkt val för din äldre soffkompis!
Utfodringsrekommendation:
| Kattens vikt | Gram per dag |
|---|---|
| 3 kg | 40–55 g |
| 4 kg | 50–65 g |
| 5 kg | 60–75 g |
| 6 kg | 65–85 g |
| Artikelnr.: | ANA-160890 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4017721835466 |
| Tillverkarnr.: | 160890 |
| Varumärken: | Animonda |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Senior |
| : | Leder/ligament/senor (rörelseapparat), Immunsystem och försvar, Njurar och urinvägar |
| : | Carny |
Sammansättning
35 % färsk kyckling, Kartoffeln getrocknet, 14 % Rinderprotein getrocknet, Erbsen, 7 % Geflügelprotein getrocknet, torkad betmassa, 3 % hydrolisiertes Geflügelprotein, Apfeltrester, 2,4 % Geflügelfett, Erbsenprotein, Mineralstoffe, 1 % Geflügelleber, 0,8 % laxolja, 0,2 % öljäst, Algenmehl, 0,1 % Chicoree getrocknet, 0,02 % Yucca schidigera, 0,02 % Glucosamin aus tierischem Gewebe, 0,01 % kondroitinsulfat
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råprotein | 34 % |
| råfiber | 3 % |
| Råoljor och fetter | 14 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| Calcium | 1,1 % |
| Phosphor | 0,7 % |
| Omega-3-Fettsäuren | 0,65 % |
| Taurin | 2,85 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Animonda Carny Senior Kyckling & Nöt
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering