Animonda Integra Protect Adult Diabetes Torrfoder, 1200 g

Specialnäring för katter

115 kr

(96 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 1200 g

I lager från 04. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 10. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vuxna katter
  • Vid diabetes mellitus
  • Utan stärkelse & socker
  • Rikt på protein

Ofta köpt tillsammans med Animonda Integra Protect Adult Diabetes Skål 100g, Nötkött (100 g)

Animonda Integra Protect Adult Diabetes Torrfoder, 1200 g 115 kr (96 kr / kg)
Animonda Integra Protect Adult Diabetes Skål 100g, Nötkött (100 g) 17 kr (170 kr / kg)
Totalpris: 132 kr
Beskrivning

Integra Protect Intestinal är speciellt utvecklat för katter som lider av akut diarré. Lättsmält kycklingprotein samt skonsam ris och majs stödjer mage och tarm och bidrar till en snabb återhämtning av tarmfloran. Eftersom diarré ofta leder till förlust av natrium och kalium, innehåller detta välsmakande diet-torrfoder en extra hög halt av dessa elektrolyter.

Fodret är glutenfritt.

Utfodringsrekommendation:

  • En katt som väger 3 kg kan få 40–50 g Integra Protect Intestinal per dag.
  • En katt som väger 4 kg kan få 60 g per dag.
  • En katt som väger 5 kg kan få 55–70 g per dag.
Artikelnr.: ANA-160912
Innehåll: 1.200 g
EAN: 4017721869218
Tillverkarnr.: 160912
Varumärken: Animonda
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatser
: Adult
: Integra
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Geflügelprotein getrocknet, Mais, Maiskleber, Griebenmehl, Ris, Lever från fjäderfä, Rübenschnitzel, Geflügelfett, Rindertalg, Laxolja, Havrefiber, Kaliumklorid, Grünlippmuschelpulver

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 40 %
Rohprotein 0 %
Fettgehalt 15 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 6 %
Fuktighet 6 %
Stärke 24 %
socker 2 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 3a672a 5.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 1.200 IE
Kupfer (3b405) 46 mg
Zinkoxid (3b603) 60 mg
Mangan als Mangan-II-Oxid (3b502) 6 mg
Jod (3b202) 16 mg
3a910 500 mg
Taurin (3a370) 1.000 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Animonda Integra Protect Adult Diabetes Torrfoder

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder