Belcando Instant Energy, 500 g

Kompletteringsfoder för hundar

124 kr 138 kr -10%

(248 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För prestationshundar
  • Ger extra energi
  • Med 30,5 MJ/kg
  • Tillverkad i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Belcando Adult Horse Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)

Belcando Instant Energy, 500 g 124 kr (248 kr / kg)
Belcando Adult Horse Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg) 834 kr (67 kr / kg)
Totalpris: 958 kr
Beskrivning

Med Instant Energy täcker du ca 1/4 av din hunds dagliga energibehov. Kompletteringsfodret har utvecklats speciellt för prestationshundar (t.ex. slädhundar, jakthundar, vinthundar, tävlingshundar, räddningshundar) för att ge dem energi under träning eller arbete. Passar även för digivande tikar för att hjälpa dem med deras energibrist.

Instant Energy innehåller lättillgänglig energi från medellånga fettsyror som kokos- och palmfett samt rikligt med speciella omega-3-fettsyror DHA från alger.

Med 30,5 MJ/kg (7 300 kcal/kg) omsättbar energi. Med tarmflorastabilisatorer Bacillus velezensis DSM 15544 (4b1820) 3,3 x 10⁹ CFU.

Utfodringsrekommendation/dag:

Blanda Instant Energy med varmt vatten. Använd 1 del Instant Energy till 4 delar vatten.

Vikt som vuxen 5 kg 10 kg 15 kg 25 kg 35 kg
Kapplöpningshund (vinthundskapplöpning & coursing) 125 % av underhållsbehovet 10 g = 2/3 måttsked 22 g = 1 1/2 måttsked 30 g = 2 måttskedar 45 g = 3 måttskedar 60 g = 4 måttskedar
Sporthund (VPG, agility, flyball) 150 % av underhållsbehovet 15 g = 1 måttsked 30 g = 2 måttskedar 45 g = 3 måttskedar 60 g = 4 måttskedar 75 g = 5 måttskedar
Jakt- & vallhund 250 % av underhållsbehovet 30 g = 2 måttskedar 45 g = 3 måttskedar 60 g = 4 måttskedar 90 g = 6 måttskedar 120 g = 8 måttskedar
Slädhund 350 % av underhållsbehovet - - 90 g = 6 måttskedar 105 g = 7 måttskedar 165 g = 11 måttskedar
Artikelnr.: BCO-525245
Innehåll: 1 Förp.
EAN: 4002633525246
Tillverkarnr.: 525245
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Öle und Fette, Kött och animaliska biprodukter, Algen

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 15 %
Rohprotein 0 %
Fettgehalt 75 %
råfiber 0,1 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 3,5 %
Fuktighet 5 %
omega 3 (DHA) 0,9 %

tekniska tillsatser

Ingredienser
Lecithin
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Instant Energy

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder