Biokat's Kattströ Natural Care, 11,40 kg

Klumpbildande kattströ av naturliga träfibrer

312 kr 347 kr -10%

(27 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 11,40 kg

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • 100 % växtfiber
  • Luktbindande och absorberande
  • Klumpar kan spolas ner i toaletten

Ofta köpt tillsammans med Felix Så Gott Som Det Ser Ut Blandad Variation Med Grönsaker 24x85g, 2.040 g

Biokat's Kattströ Natural Care, 11,40 kg 312 kr (27 kr / kg)
Felix Så Gott Som Det Ser Ut Blandad Variation Med Grönsaker 24x85g, 2.040 g 139 kr (68 kr / kg)
Totalpris: 451 kr
Beskrivning

Biokat's Natural Care består av växtfibrer och är 100 procent biologiskt nedbrytbart. Den finkorniga strukturen har särskilt hög uppsugningsförmåga och bildar stabila klumpar som är enkla att ta bort. Obehagliga lukter binds naturligtvis också effektivt, vilket är särskilt viktigt när kattlådan står i bostaden. De enskilda klumparna kan dessutom spolas ner i toaletten. Resten av ströet kan till och med komposteras.

  • Högkvalitativt klumpbildande kattströ av 100 % naturliga träfibrer
  • Särskilt hög uppsugningsförmåga (700 %)
  • Stark luktbindning
  • 99 % dammfritt
  • Tillverkat i Tyskland

Information från tillverkaren: Biokat's Natural Care tillverkas av hållbara, PEFC-certifierade sekundära träråvaror från träindustrin. Enkelt uttryckt fälls inga träd för Natural Care. I stället används en biprodukt från träindustrin.

Artikelnr.: BKT-165040
Innehåll: 11,40 kg
EAN: 4002064617510
Tillverkarnr.: 165040
Varumärken: Biokat's
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
: Klumpbildande, Absorberande, 100% växtbaserad
: Träfiber
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: H. von Gimborn GmbH, Albert-Einstein-Straße 6, 46446, Emmerich am Rhein, Tyskland, www.gimborn.eu/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Biokat's Kattströ Natural Care

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder