Bunny RennmausTraum BASIC, 600 g

Högkvalitativt helfoder för ökenmöss

98 kr

(163 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 600 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Artanpassad sammansättning
  • Vegetabiliska och animaliska ingredienser
  • Ingredienser från ökenmössens ursprungliga livsmiljö

Ofta köpt tillsammans med Bunny FrischGras Hö, Äpple (500 g)

Bunny RennmausTraum BASIC, 600 g 98 kr (163 kr / kg)
Bunny FrischGras Hö, Äpple (500 g) 51 kr (102 kr / kg)
Totalpris: 149 kr
Beskrivning

Detta helfoder för gerbiler är särskilt anpassat efter dessa små gnagares behov och möjliggör en artanpassad kost med utvalda växtbaserade och animaliska ingredienser. Ingredienser från gerbilernas ursprungliga livsmiljö ger särskilt hög acceptans och motsvarar deras naturliga matvanor.

  • Högkvalitativt helfoder för gerbiler
  • Artanpassad blandning av växtbaserade och animaliska ingredienser
  • Balanserad sammansättning med alla ingredienser i optimal dosering
  • Med utvalda ingredienser från gerbilernas ursprungliga livsmiljö
  • Med hirs och örter
  • Med mjölmaskar och syrsor

Utfodringsrekommendation:

  • Låt gerbilerna ha fri tillgång till fodret.
  • Fyll på skålen först när allt foder har ätits upp.
  • Se till att gerbilerna alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
Artikelnr.: BUN-21101
Innehåll: 600 g
EAN: 4018761211012
Tillverkarnr.: 21101
Varumärken: Bunny
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
: Gerbil
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från syntetiska färgämnen, Fri från tillsatt socker
: Adult
: Grundnäring
Sammansättning

Plata Hirse, havre, korn, ärtflingor, vetekli, Dinkelflocken, Silberhirse, solrosblommmjölexktrakt, vete, majs, Mais gebrochen, Rote Hirse, Darisaat, alfalfagrönmjöl, Luzerneklee, Löwenzahnkraut, Kanariensaat, Sonnenblumensaat, Kalciumkarbonat, öldrav, Kamut, Karottentrester, linfrö, morötter, Pastinaken, Zichorienwurzeln, Haferkerne, Bierhefe inaktiviert getrocknet, kamomill, Svartkämparblad, Chicoree Inulin, Sesamsaat, Potatisprotein, rödbeta, 0,3 % Heimchen, Johannisbrot, 0,2 % Mehlwürmer (23 % Hirse, 4 % Kräuter)

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 14 %
Rohfett 4 %
råfiber 6,5 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 5 %
Calcium 0,6 %
Phosphor 0,4 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 8.280 IE
Vitamin D3 579,6 IE
Vitamin E 49,7 mg
Kupfer-II-sulfat Pentahydrat 5 mg
Kalziumjodat, wasserfrei (3b202) 0,75 mg
zinkoxid 49,7 mg
Mangan-II-oxid 33 mg
natrium E8 0,15 mg
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: bunny Tierernährung Gmbh, Krukumer Straße 37, 49328, Melle, Tyskland, www.bunny-nature.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Bunny RennmausTraum BASIC

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder