Cat's love Våtmat för katter "Senior Duck", 85 g
Kombinerat med kalkon - livsmedelskvalitet
14 kr
(165 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Safflorolja & libbsticka
- Spannmålsfri
- Från 10 års ålder
Beskrivning
När katter blir äldre förändras också deras näringsbehov. Med Seinor Edition har Cat's Love skapat ett recept som är anpassat till äldre katters näringsbehov. Anka och kalkon, kombinerat med värdefull tistelolja, libbsticka och viktiga mineraler. För maximal gourmetnjutning!
Utfodringsrekommendation:
Beroende på ålder, ras och aktivitet:
| 200 g burk | |
| Vikt | Mängd foder per dag |
| 2-3 kg | 100-150 g |
| 4-5 kg | 130-250 g |
| 6-7 kg | 200-320 g |
| 85 g påse | |
| Vikt | Mängd foder per dag |
| 2-3 kg | 2 påsar |
| 4-5 kg | 3 påsar |
| 6-7 kg | 4 påsar |
| Artikelnr.: | XEV-DLO-CS00085DU |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 9120063682263 |
| Tillverkarnr.: | CS00085DU |
| Varumärken: | Cat's love |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat, Förvara inte över 40°C, Förvara torrt |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från laktos, Djursvänlig, Vitaminrik |
| : | Senior |
| : | Muskulatur, Njurar och urinvägar, Matsmältning och tarmflora, Vitaminer, mineraler och spårämnen, Tillväxt |
Sammansättning
71 % Ente & Pute (36 % Anka (Entenhälse, Entenmagen, Entenherz), 35 % Kalkon (Putenherz, Putenfleisch, Putenmagen, Putenleber, Putenhals)), 27,4 % Buljong, 1 % Mineralstoffe, 0,2 % Distelöl, 0,1 % Liebstöckelblätter, 0,1 % Grünlippmuschelextrakt, 0,1 % FOS, 0,1 % MOS
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 10 % |
| Rohfett | 4,5 % |
| Rohasche | 3 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,3 % |
| Calcium | 0,32 % |
| Phosphor | 0,29 % |
| Omega-6 | 0,9 % |
| omega 3 | 0,1 % |
| fukthalt | 80 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Zinksulfat, Monohydrat | 25 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1,4 mg |
| Jod | 0,75 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1 mg |
| Taurin | 1.500 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Cat's love Våtmat för katter "Senior Duck"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering