Cat's love Våtmat för katter "Senior Duck", 400 g
Kombinerat med kalkon - livsmedelskvalitet
38 kr
(95 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Safflorolja & libbsticka
- Spannmålsfri
- Från 10 års ålder
Beskrivning
När katter blir äldre förändras också deras näringsbehov. Med Seinor Edition har Cat's Love skapat ett recept som är anpassat till äldre katters näringsbehov. Anka och kalkon, kombinerat med värdefull tistelolja, libbsticka och viktiga mineraler. För maximal gourmetnjutning!
Utfodringsrekommendation:
Beroende på ålder, ras och aktivitet:
| 200 g burk | |
| Vikt | Mängd foder per dag |
| 2-3 kg | 100-150 g |
| 4-5 kg | 130-250 g |
| 6-7 kg | 200-320 g |
| 85 g påse | |
| Vikt | Mängd foder per dag |
| 2-3 kg | 2 påsar |
| 4-5 kg | 3 påsar |
| 6-7 kg | 4 påsar |
| Artikelnr.: | XEV-DLO-CS00400DU |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 9120063686940 |
| Tillverkarnr.: | CS00400DU |
| Varumärken: | Cat's love |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat, Förvara inte över 40°C, Förvara torrt |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från laktos, Djursvänlig, Vitaminrik |
| : | Senior |
| : | Muskulatur, Njurar och urinvägar, Matsmältning och tarmflora, Vitaminer, mineraler och spårämnen, Tillväxt |
Sammansättning
92 % Ente & Pute (47 % Anka, 45 % Kalkon (Putenherz, Putenfleisch, Putenleber)), Mineralstoffe, 0,25 % Distelöl, 0,1 % Liebstöckelblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 12 % |
| Rohfett | 11,5 % |
| Rohasche | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 1 % |
| omega 3 | 0,3 % |
| Omega-6 | 1,8 % |
| fukthalt | 73 % |
| Kaloriengehalt | 143 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| vitamin D3 | 127 IE |
| Taurin | 1.500 mg |
| Zinksulfat, Monohydrat | 15 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 3 mg |
| Jod | 0,5 mg |
| Kopparsulfat, pentahydrat | 1 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Cat's love Våtmat för katter "Senior Duck"
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering