Catz finefood Classic Kitten No. 05 Lax och Fjäderfä, 85 g

Delikatess för små finsmakare

17 kr

(200 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Storlek: 85 g

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Premium-helfoder för kattungar
  • Åldersanpassad receptur
  • Utan spannmål och soja

Ofta köpt tillsammans med Catz finefood Classic Kitten No. 03 Fjäderfä, 85 g

Catz finefood Classic Kitten No. 05 Lax och Fjäderfä, 85 g 17 kr (200 kr / kg)
Catz finefood Classic Kitten No. 03 Fjäderfä, 85 g 17 kr (200 kr / kg)
Totalpris: 34 kr
Beskrivning

Med detta premiumvåtfoder kan du ge din kattunge något alldeles extra redan från början och skämma bort den med noggrant utvalda naturliga ingredienser av hög kvalitet och en utsökt smak. Fodret är utvecklat enligt bytesdjurskonceptet, respekterar kattungens naturliga och åldersspecifika behov och bidrar till en mer ursprunglig kost.

  • Premiumhelfoder för kattungar upp till 12 månader
  • Recept anpassat efter bytesdjurskonceptet
  • Särskilt fin konsistens - perfekt för kattungar
  • Över 95 % kött, fisk, skaldjur, inälvor och kokspad, kompletterat med grönsaker, frukt, örter och värdefulla oljor i en sammansättning som motsvarar bytesdjurens maginnehåll
  • Med lax, fågel, spenat, tomat, kamomill, hampolja och äggskalsmjöl
  • Passar även näringskänsliga katter
  • Fritt från sammanpressat kött, köttmjöl, fyllnads- och köttersättningsingredienser, sojaprotein, spannmål, gluten, tillsatt socker, aptitretare samt artificiella arom- och färgämnen
  • Utan djurförsök och genteknik
  • Tydlig deklaration av samtliga ingredienser
  • Premiumkvalitet tillverkad i Tyskland

Utfodringsrekommendation:

  • Ge fodret i små portioner tills katten har vuxit färdigt. Anpassa därefter portionerna efter kattens kroppsbyggnad.
  • Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
Artikelnr.: CFF-008929
Innehåll: 85 g
EAN: 4260379447929
Tillverkarnr.: 008929
Varumärken: Catz finefood
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från ben- och köttmjöl, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från soja
: Kitten
: Classic
Sammansättning

36 % lax, 35 % Geflügel (Muskelfleisch, Herz, Magsäck, Lever, Hals), Lachssud, 25,45 % Geflügelsud, 1 % spenat, 1 % Tomate, 1 % Mineralstoffe, 0,3 % Kamille, 0,15 % Hanföl, 0,1 % Eierschalenmehl

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 11,9 %
råfiber 0,4 %
Råoljor och fetter 6 %
Rohasche 2,3 %
Fuktighet 80 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Zink (3b603) 25 mg
Mangan (3b503) 1,4 mg
Kupfer (3b405) 1,5 mg
Jod (3b202) 0,75 mg
Taurin (3a370) 1.500 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Tyskland, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Catz finefood Classic Kitten No. 05 Lax och Fjäderfä