Catz finefood Classic Kitten No. 03 Fjäderfä, 85 g
Artanpassad utfodring redan från början
17 kr
(200 kr / kg, inkl. 25% moms.
-
Catz finefood
Classic Kitten No. 03 Fjäderfä
Artanpassad utfodring redan från början
31 kr(103 kr / kg) -
Catz finefood
Classic Kitten No. 05 Lax och Fjäderfä
Delikatess för små finsmakare
17 kr(200 kr / kg) -
Catz finefood
Classic Kitten No. 07 Nöt och Kalv
För en bra start i kattlivet
17 kr(200 kr / kg) -
Catz finefood
Classic Kitten Multipack II 6 x 85 g
Skämmer bort kattungar redan från start
86 kr(169 kr / kg) -
Catz finefood
Classic Kitten Multipack I 12 x 85 g
Med 3 olika fodersorter för kattungar
208 kr(204 kr / kg) -
Catz finefood
Classic Kitten Multipack 6 x 200 g
Full smakvariation för kattungar
161 kr(158 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Premium-helfoder för unga katter
- Extra fin konsistens
- Utan spannmål och soja
Beskrivning
Med detta premiumvåtfoder kan du ge din kattunge något alldeles extra redan från början och skämma bort den med noggrant utvalda naturliga ingredienser av hög kvalitet och en utsökt smak. Fodret är utvecklat enligt bytesdjurskonceptet, respekterar kattungens naturliga och åldersspecifika behov och bidrar till en mer ursprunglig kost.
- Premiumhelfoder för kattungar upp till 12 månader
- Recept anpassat efter bytesdjurskonceptet
- Särskilt fin konsistens - perfekt för kattungar
- Över 95 % kött, fisk, skaldjur, inälvor och kokspad, kompletterat med grönsaker, frukt, örter och värdefulla oljor i en sammansättning som motsvarar bytesdjurens maginnehåll
- Med fågel, tranbär, maskros, tistelolja, äggskalsmjöl och ringblomma
- Passar även näringskänsliga katter
- Fritt från sammanpressat kött, köttmjöl, fyllnads- och köttersättningsingredienser, sojaprotein, spannmål, gluten, tillsatt socker, aptitretare samt artificiella arom- och färgämnen
- Utan djurförsök och genteknik
- Tydlig deklaration av samtliga ingredienser
- Premiumkvalitet tillverkad i Tyskland
Utfodringsrekommendation:
- Ge fodret i små portioner tills katten har vuxit färdigt. Anpassa därefter portionerna efter kattens kroppsbyggnad.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | CFF-008899 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4260379447899 |
| Tillverkarnr.: | 008899 |
| Varumärken: | Catz finefood |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från ben- och köttmjöl, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från soja |
| : | Kitten |
| : | Classic |
Sammansättning
69 % Geflügel (Muskelfleisch, Herz, Magsäck, Lever, Hals), 26,65 % Geflügelsud, 2 % Lingon, 1 % maskrosblad, 1 % Mineralstoffe, 0,15 % Distelöl, 0,1 % Eierschalenmehl, 0,1 % Ringelblume
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 11 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 5,9 % |
| Rohasche | 2,2 % |
| Fuktighet | 80 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 (3a671) | 200 IE |
| Zink (3b603) | 25 mg |
| Mangan (3b503) | 1,4 mg |
| Kupfer (3b405) | 1 mg |
| Jod (3b202) | 0,75 mg |
| Taurin (3a370) | 1.500 mg |
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
| Tillverkare: | Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Tyskland, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de |
|---|
Mer information: https://europa.eu/youreurope/reklamationsrätt
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Catz finefood Classic Kitten No. 03 Fjäderfä
Passar med
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.150 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering