Goood Adult Frilandskalkon Burk, 800 g

Premium våtfoder för vuxna hundar

80 kr

(100 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 800 g

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Högkvalitativt helfoder
  • Mycket lättsmält
  • Utan tillsatt socker

Ofta köpt tillsammans med Goood Senior Frilandskyckling & Hållbar Forell, 10 kg

Goood Adult Frilandskalkon Burk, 800 g 80 kr (100 kr / kg)
Goood Senior Frilandskyckling & Hållbar Forell, 10 kg 800 kr (80 kr / kg)
Totalpris: 880 kr
Beskrivning

Bättre än good - det är Goood djurfoder för din fyrbenta vän!

Letar du efter en kost till din hund som inte bara är balanserad och anpassad efter artens behov, utan också bidrar till en bättre värld? Då är Goood Adult Frigående Kalkon helt rätt val! En artanpassad kost är grunden för ett vitalt hundliv - med full respekt för naturen.

Föreställ dig: din hund njuter av mört kalkonkött från artanpassad frigående uppfödning, kombinerat med korn och palsternacka från regional odling samt palsternacka. Ren naturkraft som ger din hund alla viktiga näringsämnen på ett smakligt och artanpassat sätt. En riktig må-bra-meny som är etiskt genomtänkt och riktigt god!

  • Högkvalitativt premium helfoder för vuxna hundar
  • Med kalkon från artanpassad frigående uppfödning
  • Förfinat med korn och palsternacka från regional odling
  • Med saftiga köttbitar
  • Smakrik och artanpassad sammansättning
  • Perfekt att kombinera med torrfoder
  • Skonsamt tillagat
  • Mycket lättsmält
  • Hög andel regionala råvaror
  • Fritt från konstgjorda konserveringsmedel, färgämnen, aromer och tillsatt socker

Utfodringsrekommendation:

Idealvikt Normalt behov
2 kg 155 g
5 kg 310 g
10 kg 520 g
15 kg 710 g
20 kg 880 g
25 kg 1040 g
30 kg 1195 g
35 kg 1340 g
40 kg 1480 g
50 kg 1750 g

  • Det faktiska foderbehovet varierar beroende på hundens ålder, aktivitetsnivå och ras.
  • Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
Artikelnr.: GOD-61325
Innehåll: 800 g
EAN: 4001967175394
Tillverkarnr.: 61325
Varumärken: Goood
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från syntetiska färgämnen, Fri från tillsatt socker
: Adult
Sammansättning

57 % Kalkon (Putenfleisch, Putenherz, Putenleber, Putenmagen, Putenbrusthaut, Putenhals), 8 % palsternacka, 3 % Äpplen, 3 % korn, 0,5 % persilja, 0,1 % Topinamburkonzentrat, 27,8 % vatten

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10,1 %
råfiber 1,4 %
Råoljor och fetter 6,2 %
Rohasche 1,9 %
Fuktighet 79 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 (3a671) 200 IE
Vitamin E (3a700i) 20 mg
Kupfer (3b405) 2,7 mg
Zink als Zinksulfat, Monohydrat (3b605) 21 mg
Mangan (3b502) 2,16 mg
Jod (3b202) 0,4 mg
Bevis på Ethical Award
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Österrike, happycat.de/at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Goood Adult Frilandskalkon Burk