Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Adult, 4 kg

Torrfoder för hundar

244 kr 272 kr -10%

(61 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För små Hundar upp till 10 kg
  • Med balanserad proteinvariation
  • Små foderkulor

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g

Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Adult, 4 kg 244 kr (61 kr / kg)
Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g 22 kr (110 kr / kg)
Totalpris: 266 kr
Beskrivning

Vad har lax, havsfisk, ägg, lamm och fågel gemensamt? De smakar otroligt gott! Denna läckra, glutenfria kombination bidrar med värdefulla vitaminer, mineraler och spårämnen. Medan lax är rik på omega-3- och omega-6-fettsyror, är havsfisk en värdefull vitaminkälla. Ägg bidrar med naturligt protein, fågel med livsnödvändiga spårämnen och lamm med livsviktiga mineraler.

De små foderkulorna i storleken 8 x 8 mm är perfekta för små hundraser med en vikt upp till 10 kg.

Utfodringsrekommendation:

Du kan låta torrfodret ligga i blöt i vatten vid 60 °C före servering. Se till att det alltid finns tillräckligt med färskt vatten. Om du skämmer bort din fyrbenta vän med snacks då och då, bör du minska den rekommenderade fodermängden (se nedan)!

Hundens vikt i kg Normalbehov i g
1 25
2 45
3 60
4 75
5 90
6 100
8 125
10 150

Artikelnr.: HDG-118337
Innehåll: 4 kg
EAN: 4001967165913
Tillverkarnr.: 118337
Varumärken: Happy Dog
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från gluten
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

tierisches Protein (Geflügel 16 %, Lamm 4 %)[1], Maismehl, Mais, Öle und Fette, korn, Grieben, Fiskmjöl (5 %, davon 50 % Lachsmehl), Ris, hydrolisiertes Protein, Rübenmelasseschnitzel (entzuckert)[1], Apfeltrester[1], Kaliumklorid, Hefe[1], Natriumchlorid, Meeresalgen[1], 0,16 % Leinsamen, 0,1 % Trockenvollei, Mariendistel, Hefe (extrahiert)[1], 0,02 % Muschelfleisch[1], Yucca schidigera[1], Artischocke, Maskros, 16 % Ingefära, Birkenblätter, Brennnessel, Kamille, Koriander, Rosmarin, Salbei, Süßholzwurzel, Thymian (Trockenkräuter gesamt: 0.15 %)

  1. torkad
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 26 %
Rohfett 14 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 7 %
Calcium 1,5 %
Phosphor 0,95 %
Natrium 0,35 %
Omega-6 3,5 %
omega 3 0,4 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 17.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 900 IE
Vitamin E (3a700) 120 mg
Vitamin C (3a312) 30 mg
Eisen (3b103) 50 mg
Kupfer (3b405) 10 mg
Zink 100 mg
Mangan (3b502) 25 mg
Jod (3b202) 2 mg
selen (3b801) 0,1 mg
Antioxidationsmittel
Tocopherol-Extrakte aus pflanzlichen Ölen (1b306i)
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Österrike, happycat.de/at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Happy Dog Torrfoder Fit & Vital Mini Adult