Happy Dog Torrfoder NaturCroq Mini Puppy, 800 g

Torrfoder för valpar

75 kr

(94 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 800 g

I lager från 13. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 19. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För Valpar från 1 månad
  • Hög proteinvariation
  • Små foderkulor
  • Utan socker
  • Tillverkat i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g

Happy Dog Torrfoder NaturCroq Mini Puppy, 800 g 75 kr (94 kr / kg)
Happy Dog Sens Montana Häst Pure, 200 g 25 kr (125 kr / kg)
Totalpris: 100 kr
Beskrivning

Valpar som växer behöver ett foder som bidrar till deras utveckling med värdefulla näringsämnen på ett harmoniskt sätt. NaturCroq Mini Puppy torrfoder från Happy Dog förser valparna med en balanserad proteinvariation från kött och fullkorn. Det välsmakande receptet med råvaror från de bayerska trakterna är dessutom förfinat med aptitretande lokala örter, vars värdefulla näringsämnen imponerar på både två- och fyrbenta!

Foderkulorna på 4x7 mm är perfekta för valpar av små raser som når en vuxenvikt på ca 10 kg. Med detta valpfoder kan du mata din unga fyrbenta vän från 1 till 12 månaders ålder.

Utfodringsrekommendation:

Du kan blötlägga torrfodret i vatten vid 60 °C före servering. Se till att det alltid finns tillräckligt med färskt vatten tillgängligt. Om du skämmer bort din vän med snacks då och då bör du minska den rekommenderade fodermängden (se nedan)!

Vuxenvikt 4 v. 6 v. 8 v. 10 v. 12 v. 16 v. 21 v. 7-12 månader
2 kg 20 g 27 g 33 g 38 g 42 g 50 g 53 g 55 g
3 kg 25 g 35 g 45 g 50 g 55 g 65 g 70 g 75 g
4 kg 32 g 45 g 55 g 65 g 70 g 85 g 90 g 90 g
5 kg 38 g 53 g 65 g 75 g 85 g 100 g 105 g 110 g
6 kg 43 g 60 g 75 g 85 g 95 g 110 g 120 g 125 g
8 kg 55 g 75 g 90 g 105 g 120 g 140 g 150 g 155 g
10 kg 65 g 85 g 105 g 125 g 140 g 160 g 180 g 180 g
Artikelnr.: HDG-108227
Innehåll: 800 g
EAN: 4001967166118
Tillverkarnr.: 108227
Varumärken: Happy Dog
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från tillsatt socker
: Valp
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Geflügelprotein[1], Vetemjöl, Maismehl, Ris, Grieben, Öle und Fette, Vollkornmais, Fleischmehl, Fiskmjöl, hydrolisiertes Protein, Rübenmelasseschnitzel (entzuckert)[1], 0,9 % Apfeltrester[1], Hefe[1], Kaliumklorid, Natriumchlorid, Karotten getrocknet[1], Grönt havre, 0,09 % Solros, Kresse, Persilja (Trockenkräuter gesamt: 0.4 %)

  1. torkad
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 29 %
Rohfett 14 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 6,5 %
Calcium 1,6 %
Phosphor 1 %
Natrium 0,3 %
Omega-6 2 %
omega 3 0,2 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 15.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 900 IE
Eisen (3b103) 55 mg
Kupfer (3b405) 12 mg
Zink (3b603) 100 mg
Mangan (3b502) 9 mg
Jod (3b202) 2,5 mg
selen (3b801) 0,15 mg
L-Tryptophan (3c440) 900 mg
Antioxidationsmittel
Tocopherol-Extrakte aus pflanzlichen Ölen (1b306i)
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Österrike, happycat.de/at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Happy Dog Torrfoder NaturCroq Mini Puppy

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder