JR Farm Degu-Schmaus, 1,60 kg
Artanpassat foder för ett vitalt deguliv
110 kr
(69 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Högkvalitativt helfoder
- Låg andel spannmål
- Utan frukt & sockerrika ingredienser
Beskrivning
Mmm, så gott! Detta högkvalitativa helfoder är exakt anpassat efter dina degus behov och ger dem allt de behöver på ett naturligt och artanpassat sätt.
- Särskilt hög råfiberhalt
- Låg andel spannmål
- Rikt på vitaminer och mineraler
- Stödjer en sund matsmältning och motverkar övervikt
- Utan frukt och sockerrika ingredienser - bidrar till att minska risken för diabetes
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-115107 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,60 kg |
| EAN: | 4024344136733 |
| Tillverkarnr.: | 115107 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Degu |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), vete, ärtflingor, Veteflingor, Luzerne, Ackerbohnenflocken, 5 % Persilja, Graspflanzensaat, Pfefferminze, Sonnenhut, Karotten getrocknet, Rote Bete, majsplanta, Pastinaken, Weizen gepufft, Havre, 0,4 % Ringelblumenblüten
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 13,9 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 2,2 % |
| råfiber | 13,1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 7,2 % |
| Calcium | 4.887 mg |
| Phosphor | 2.214 mg |
| Natrium | 539 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 8.000 IE |
| Vitamin D3 | 800 IE |
| Vitamin E | 32 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Degu-Schmaus
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering