JR Farm Farm Food Dvärghamster Adult, 500 g
Ett stycke naturlig miljö för din dvärghamster
49 kr
(98 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utvecklat med experter
- Artanpassat helfoder
- Stödjer den naturliga matsmältningen
Beskrivning
Utvecklat av experter, älskat av dvärghamstrar - detta högkvalitativa helfoder ger vuxna dvärghamstrar allt de behöver för en artanpassad kost och gör det möjligt att utfodra din dvärghamster på ett naturligt sätt, precis som i det vilda. Det är en viktig grund för ett långt och gott dvärghamsterliv.
- Utvecklat med experter
- Mer än 35 olika fröer
- Fyra högkvalitativa animaliska proteinkällor
- Stödjer tarmflorans naturliga funktion genom farm-komplex med prebiotiskt inulin från palsternacksrot
- Yuccaextrakt som bidrar till att minska urinlukt
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-115094 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344136610 |
| Tillverkarnr.: | 115094 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Hamster |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Silberhirse, La Plata Hirse, Havre, Manna Hirse, Mais, vete, Jordnötter, Veteflingor, Ris, Kanariengrassaat, 2,9 % Shrimps, 2,8 % Pastinaken, Weizen gepufft, rote Mohairhirse, Bovete, Graspflanzensaat, Senegalhirse, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), Karotten getrocknet, 2 % Rote Bete, 1,7 % Leinsaat, Dinkel, Dari, 1,6 % Seidenraupenpuppen, 1 % Gammarus, 1 % Mehlwürmer, Bockhornsklöverfrö, Skalade sesamfrön, Amaranth, Blaumohn, 1 % Ringelblumenblüten, Persilja, Mungbohnen, Milo spannmål, Hanfsaat, Mariendistelsaat, geschälte Kürbiskerne, Tomater, Paprika, Zucchini, Gurke, Knaulgrassaat, Lieschgrassaat, Luzernesaat, Dillsaat, Fenchelsaat, Nyponkärnor, Svart kummin, 0,2 % Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 15,2 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 8,6 % |
| råfiber | 7,1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 4 % |
| Calcium | 2.218 mg |
| Phosphor | 2.582 mg |
| Natrium | 609 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.920 IE |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D3 | 1.876 IE |
| Vitamin E | 77 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Farm Food Dvärghamster Adult
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering