JR Farm Farm Food Hamster Adult, 500 g
För en naturlig kost som i det vilda
49 kr
(98 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utvecklad med experter
- Speciellt för vuxna hamstrar
- Stödjer en sund matsmältning
Beskrivning
Utvecklat av experter, älskat av hamstrar - detta högkvalitativa helfoder ger vuxna hamstrar allt de behöver för en artanpassad kost och gör det möjligt att utfodra din hamster på ett naturligt sätt, precis som i det vilda. Det är en viktig grund för ett långt och gott hamsterliv.
- Utvecklat med experter
- Mer än 35 olika fröer
- Fyra högkvalitativa animaliska proteinkällor
- Stödjer tarmflorans naturliga funktion genom farm-komplex med prebiotiskt inulin från palsternacksrot
- Yuccaextrakt som bidrar till att minska urinlukt
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-115088 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344136559 |
| Tillverkarnr.: | 115088 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Hamster |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 14 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 7,5 % |
| råfiber | 7 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,9 % |
| Calcium | 1.927 mg |
| Phosphor | 2.423 mg |
| Natrium | 621 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.920 IE |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D3 | 1.876 IE |
| Vitamin E | 77 mg |
Ingredienser
Sammansättning
Manna Hirse, La Plata Hirse, Havre, Silberhirse, Dari, Milo spannmål, Bovete, vete, Mais, Veteflingor, Karotten getrocknet, Dinkel, 2,4 % Pastinaken, Kanariengrassaat, Graspflanzensaat, rote Mohairhirse, Senegalhirse, Ris, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), 2,1 % Shrimps, Rote Bete, 1,7 % Leinsaat, 1,6 % Seidenraupenpuppen, Fenchelsaat, Mungbohnen, Hagebutte, Mariendistelsaat, 1 % Mehlwürmer, Bockhornsklöverfrö, 1 % Gammarus, Skalade sesamfrön, Amaranth, Blaumohn, Ringelblumenblüten, Persilja, Hanfsaat, Jordnötter, morotsflingor, 0,5 % Tomater, Paprika, 0,5 % Zucchini, Gurke, Svart kummin, Knaulgrassaat, Lieschgrassaat, Luzernesaat, Dillsaat, 0,2 % Yucca schidigera
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Farm Food Hamster Adult
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering