JR Farm Farm Food Ökenråtta Adult, 500 g
Näring som i naturen
49 kr
(98 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Högkvalitativt helfoder
- Med animaliskt protein
- Utvecklat med experter
Beskrivning
Utvecklat av experter, älskat av gerbiler - detta högkvalitativa helfoder ger vuxna gerbiler allt de behöver för en artanpassad kost och gör det möjligt att utfodra dina gerbiler på ett naturligt sätt, precis som i det vilda. Det är en viktig grund för ett långt och gott gerbilliv.
- Utvecklat med experter
- Mer än 35 olika fröer
- Fyra högkvalitativa animaliska proteinkällor
- Stödjer tarmflorans naturliga funktion genom farm-komplex med prebiotiskt inulin från palsternacksrot
- Yuccaextrakt som bidrar till att minska urinlukt
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen den mängd som äts upp inom 24 timmar. Fyll på matskålen först när den är tom
| Artikelnr.: | JRF-115097 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344136641 |
| Tillverkarnr.: | 115097 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Gerbil |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Silberhirse, La Plata Hirse, Karotten getrocknet, Dari, Milo spannmål, Graspflanzensaat, Manna Hirse, Kanariengrassaat, Mais, Veteflingor, Ris, Senegalhirse, 2,8 % Pastinaken, ärtflingor, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), vete, majsflingor, Rote Bete, Havre, 1,6 % Leinsaat, Bovete, Johannisbrot getrocknet, gestreifte Sonnenblumenkerne, rote Mohairhirse, Hanfsaat, Dinkel, 1,3 % Shrimps, Fenchelsaat, Mungbohnen, 1 % Gammarus, 1 % Mehlwürmer, Bockhornsklöverfrö, Skalade sesamfrön, Amaranth, Blaumohn, Ringelblumenblüten, 1 % Persilja, Mariendistelsaat, 0,8 % Seidenraupenpuppen, Jordnötter, Tomater, Paprika, Zucchini, Gurke, Luzernesaat, Svart kummin, Knaulgrassaat, Lieschgrassaat, Dillsaat, Nyponkärnor, 0,2 % Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 13,2 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 7,5 % |
| råfiber | 7,1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 4,1 % |
| Calcium | 1.590 mg |
| Phosphor | 2.531 mg |
| Natrium | 666 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.920 IE |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D3 | 1.876 IE |
| Vitamin E | 77 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Farm Food Ökenråtta Adult
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering