JR Farm Garden Igel-Schmaus 500g, 500 g
Huvudfoder för igelkottar
82 kr
(164 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För igelkottar
- Utan frukt, honung & nötter
- Naturligt & artanpassat
Beskrivning
En trevlig igelgäst i trädgården uppskattas av alla djurälskare! Med Igel-Schmaus från JR Farm överraskar du din nya besökare med naturliga och artanpassade godsaker. Den smakrika blandningen är helt fri från tillsatt frukt, honung och nötter.
Utfodringsrekommendation:
Ge så mycket foder som äts upp inom 24 timmar. Fyll på först när allt har ätits upp.
| Artikelnr.: | JRF-115128 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4024344136863 |
| Tillverkarnr.: | 115128 |
| Varumärken: | JR Farm |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
extrudiertes Maismehl, 15 % Shrimps, 12,4 % Kyckling, Rapsolja, Lupinenflocken, havregryn, 5 % Seidenraupenpuppen, Reis gepufft, Helt äggpulver, 3 % Mehlwürmer, Karotten getrocknet, Fisk, extrudiertes Weizenmehl, soja
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 29 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 21,9 % |
| råfiber | 3,7 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 6,7 % |
| Calcium | 15.140 mg |
| Phosphor | 7.760 mg |
| Natrium | 3.400 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 2.900 IE |
| Vitamin D3 | 283 IE |
| Vitamin E | 16,2 mg |
| Vitamin C | 0,88 mg |
| butylhydroxitoluen | 1,75 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Garden Igel-Schmaus 500g
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering