JR Farm Grainl Complete Dvärgkanin, 3,50 kg
Högkvalitativt spannmålsfritt helfoder
171 kr
(49 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Av skonsamt pressade quad-bits
- Med speciella grainless-komponenter
- Stödjer naturligt tandslitage
Beskrivning
Detta högkvalitativa helfoder för dvärgkaniner ger dina smådjur allt de behöver för ett vitalt liv. Det förser dem dagligen med viktiga vitaminer och näringsämnen och utgör grunden för en artanpassad kost.
- Artanpassat helfoder för dvärgkaniner
- 100 procent skonsamt pressade quad-bits
- Med speciella grainless-komponenter
- Stödjer naturligt tandslitage
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är tom
| Artikelnr.: | JRF-115224 |
|---|---|
| Innehåll: | 3,50 kg |
| EAN: | 4024344117312 |
| Tillverkarnr.: | 115224 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Dvärgkanin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Timothygras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), ärtflingor, Ackerbohnenflocken, Karotten getrocknet, Pastinaken, Leinsaat, Svart kummin, Pfefferminze, Brennnessel, Melisse, Rote Bete, Persilja, Apfel, Fenchelsaat, 0,3 % Maskros, Kamillenblüten
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 13,2 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 3,6 % |
| råfiber | 19 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 10,2 % |
| Calcium | 8.999 mg |
| Phosphor | 2.895 mg |
| Natrium | 950 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 14.300 IE |
| Vitamin C | 715 mg |
| Vitamin D3 | 990 IE |
| Vitamin E | 88 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Grainl Complete Dvärgkanin
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering