JR Farm Grainless Mix Dvärgkanin, 650 g
För en kost som i naturen
49 kr 55 kr -11%
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med quads, grönsaker & gräs
- Hög råfiberhalt
- 100 procent spannmålsfri
Beskrivning
Blandningen av långfibriga örter och grönsaker tillsammans med skonsamt pressade quads gör detta högkvalitativa helfoder för dvärgkaniner särskilt smakrikt. Det passar även utmärkt vid övergång till en komplett kost med Grainless Complete.
- Naturnära helfoder för dvärgkaniner
- Spannmålsfri sammansättning
- Utan artificiella färgämnen, aromer och genetiskt modifierade ingredienser
- Hög råfiberhalt som stödjer naturlig matsmältning och tandslitage
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är tom
| Artikelnr.: | JRF-114904 |
|---|---|
| Innehåll: | 650 g |
| EAN: | 4024344101090 |
| Tillverkarnr.: | 114904 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Dvärgkanin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), ärtflingor, Brennnessel, 5 % Karotten getrocknet, Spitzwegerich, Ackerbohnenflocken, Pastinaken, Pfefferminze, Fenchelsaat, Brennnesselwurzeln, Ringelblumenblüten, Jordgubbsblad, Kamillenblüten, Rote Bete, Melisse, Leinsaat, Svart kummin, Persilja, Apfel, Maskros
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 13 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 3,5 % |
| råfiber | 19 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 11,3 % |
| Calcium | 9.700 mg |
| Phosphor | 3.222 mg |
| Natrium | 700 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 3.640 IE |
| Vitamin C | 182 mg |
| Vitamin D3 | 252 IE |
| Vitamin E | 22 mg |
| Eisen | 18 mg |
| Kupfer | 3,5 mg |
| Mangan | 14 mg |
| Zink | 21 mg |
| Jod | 0,34 mg |
| selen | 0,07 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Grainless Mix Dvärgkanin
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering