JR Farm Marsvinsfestmåltid, 1,20 kg
För ett vitalt marsvinsliv
55 kr
(46 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Spannmålsfri
- Hög råfiberhalt
- Naturlig & artanpassad
Beskrivning
Detta naturliga och artanpassade helfoder ger dina marsvin allt som bör ingå i deras dagliga kost. Det är spannmålsfritt och har en särskilt hög råfiberhalt för ett vitalt marsvinsliv. Här äts allt upp till sista smulan.
- Helfoder för marsvin
- Speciellt utvecklat för marsvin
- Naturligt och artanpassat
- Hög råfiberhalt som stödjer naturlig matsmältning
- Spannmålsfri sammansättning som motverkar övervikt
- Utfodringsrekommendation: ge så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är helt tom
| Artikelnr.: | JRF-115104 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,20 kg |
| EAN: | 4024344136702 |
| Tillverkarnr.: | 115104 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Marsvin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål |
| : | Adult, Junior, Senior |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), ärtflingor, Johannisbrot, Ackerbohnenflocken, Luzerne, 3 % Rote Bete, 3 % Persilja, Ringelblumenblüten, Karotten getrocknet, Hibiskusblommor, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 12,2 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 2,4 % |
| råfiber | 18,3 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 13 % |
| Calcium | 9.828 mg |
| Phosphor | 2.679 mg |
| Natrium | 1.134 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin C | 250 mg |
| Vitamin D3 | 900 IE |
| Vitamin E | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Marsvinsfestmåltid
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering