JR Farm Gerbilfestmåltid, 600 g
Festmåltid för dina gerbiler
44 kr
(73 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Naturliga ingredienser
- Artanpassad blandning
- Stödjer naturlig matsmältning
Beskrivning
Äta som i naturen! Detta helfoder är särskilt utvecklat för ökenråttor och anpassat efter deras näringsbehov. Det ger en naturlig och artanpassad kost som lägger grunden för ett vitalt liv. Blandningen med värdefulla örter och vilda frön äts upp helt och innehåller rikligt med grönsaker samt en extra portion animaliskt protein.
- Helfoder för ökenråttor
- Med grönsaker, spannmål, örter, vilda frön och animaliskt protein
- Stödjer naturlig matsmältning
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är helt tom
| Artikelnr.: | JRF-115115 |
|---|---|
| Innehåll: | 600 g |
| EAN: | 4024344136818 |
| Tillverkarnr.: | 115115 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Gerbil |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig, Med animaliskt protein |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Silberhirse, La Plata Hirse, Dari, Milo spannmål, Graspflanzensaat, Manna Hirse, Kanariengrassaat, Mais, Veteflingor, Ris, Senegalhirse, Karotten getrocknet, ärtflingor, Wildsaaten (bestehend unter anderem aus Alexandrinerklee, Rumex, Gänseblümchen, Gänsefuß, hirs, Hirtentäschel, Kamille, Knöterich, Kornblumen, Melde, Vallmofrö, rödsvingel, Spenatfrön, Penséer, Vogelmiere, Wegerich, dt. Weidelgras, Welsches Weidelgras, Wiesenrispe, Windhalm), vete, majsflingor, Leinsaat, Bovete, Johannisbrot, Solroskärnor, Finkenhirse, Hanfsaat, Dinkel, Havre, Fenchelsaat, Mungbohnen, 1 % Shrimps, Mariendistelsaat, 1 % Seidenraupenpuppen, Jordnötter, Svart kummin, Hagebuttensaat
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 12 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 7 % |
| råfiber | 6,8 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,3 % |
| Calcium | 1.133 mg |
| Phosphor | 2.404 mg |
| Natrium | 420 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 18.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.800 IE |
| Vitamin E | 72 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Gerbilfestmåltid
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering