Kattovit Diabetes Kyckling, 85 g
Full smak med måttligt kaloriinnehåll
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stödjer en jämn glukosfrisättning
- Högt innehåll av protein & fibrer
- Möra kycklingbitar i sås
- Bra mättnadskänsla
Passar med
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder med utsökta bitar av kyckling är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med diabetes mellitus. Tack vare sin sammansättning kan det bidra till reglering av blodsockret och stödja kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Ej lämpligt för växande eller dräktiga katter!
- Utvecklat för katter med diabetes mellitus
- Berikat med L-karnitin - kan stödja nedbrytningen av fettreserver
- Långkedjiga kolhydrater för en reglerad glukosfrisättning
- Högt proteininnehåll kan främja muskeluppbyggnad
- Högt råfiberinnehåll
- Lågt innehåll av mono- och disackarider
- Ger bra mättnad vid moderat kaloriinnehåll
- M-receptur
- Möra bitar av kyckling i sås
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 3 kg: 3 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 4 portionspåsar dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181083 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772459 |
| Tillverkarnr.: | 181083 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Övervikt |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (24 % kyckling), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe, Kohlenhydratquelle (1 % Kartoffelstärke)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 8 % |
| fetthalt | 4 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,2 % |
| fukthalt | 82 % |
| Calcium | 0,25 % |
| Phosphor | 0,2 % |
| Kaloriengehalt | 73 kcal |
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 28 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| jod såsom kaliumjodid | 0,6 mg |
| Taurin | 1.000 mg |
| L-Carnitin | 50 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Diabetes Kyckling
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering