Kattovit Specialkräm (90 g)
Gott snacks för katter med benägenhet för struvitstenar
24 kr
(267 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Reducerat magnesiuminnehåll
- Utan socker, färgämnen & konserveringsmedel
- Praktiska portionsförpackningar
- Innehåll: 6 x 15 g
Passar med
Beskrivning
Denna goda kräm är utvecklad enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassad för katter med benägenhet för struvitstenar. Tack vare sin sammansättning passar den utmärkt som snack för katter med benägenhet för urinsten och kan bidra till normalt välbefinnande.
- Dietkompletteringsfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med benägenhet för struvitstenar
- Urinförsurande egenskaper tack vare kalciumsulfat
- Lågt magnesiuminnehåll
- Utan socker, färgämnen och konserveringsmedel
- Smakrikt snack
Utfodringsrekommendation:
- En portionsförpackning motsvarar en dagsranson.
- Servera alltid Spezial-Cream färsk och kasta eventuella rester.
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181112 |
|---|---|
| Innehåll: | 90 g |
| EAN: | 4000158773128 |
| Tillverkarnr.: | 181112 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (6 % kyckling), Getreide, Milch und Molkereierzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,45 % Calciumsulfat)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 4 % |
| råfiber | 1 % |
| Råoljor och fetter | 3 % |
| Rohasche | 1,5 % |
| Fuktighet | 86 % |
| magnesium | 0,01 % |
| Kaloriengehalt | 57 kcal |
Zootekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Ammoniumchlorid | 200 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Specialkräm
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering