Leonardo Kitten Torrfoder, 7,5 kg (7,50 kg)
Torrfoder för kattungar
598 kr
(80 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fram till 1 års ålder
- Med fjäderfä & chiafrön
- Med naturliga jästextrakt
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta kitten torrfoder kombinerar färskt kött från fjäderfä med superfooden chia och naturliga jästextrakt. De små, lättuggade kroketterna är anpassade för kattungens små tänder och kan ges ända fram till 12 månaders ålder.
Innehåller 85 % animaliskt och 15 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation per dag:
| Ålder i månader | Kastrerade/innekatter | Aktiva katter |
| 2-4 | - | 60-70 g |
| 5-9 | 50-60 g | 80-90 g |
| 10-12 | 50-55 g | 80-85 g |
Tips: 25 g torrfoder motsvarar cirka 100 g våtfoder.
Du kan även ge torrfodret till dräktiga och digivande katthonor:
| Vid dräktighet | Vid digivning |
| 80 g | min. 75 g |
| Artikelnr.: | LDO-758025 |
|---|---|
| Innehåll: | 7,50 kg |
| EAN: | 4002633758026 |
| Tillverkarnr.: | 758025 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Naturlig |
| : | Kitten |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 27 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Reis, Geflügelfett, majs, Geflügelleber hydrolysiert, 3,8 % Roggen gemälzt, Ei getrocknet, Molkenpulver, Meeres-Zooplankton gemahlen, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Dicalciumphosphat, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 34 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 22 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,5 % |
| råfiber | 1,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Kitten Torrfoder
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering