Leonardo Senior Torrfoder, 300 g
Torrfoder för äldre katter
55 kr
(183 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 10 års ålder
- Med fjäderfä, krill & chiafrön
- Reducerad energi
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta senior torrfoder är anpassat för katter från 10 års ålder. De smakrika kroketterna innehåller extra mycket fjäderfä och är berikade med krill, chiafrön och kallpressat druvkärnmjöl.
Den speciella sammansättningen med minskat innehåll av energi, fosfor, natrium och protein är skräddarsydd för att möta äldre katters förändrade näringsbehov - utan att kompromissa med smaken!
Utfodringsrekommendation per dag:
Du kan kombinera senior-torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder motsvarar cirka 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerade/innekatter | Aktiva katter |
| 3 kg | 30-40 g | 55 g |
| 4 kg | 35-50 g | 65 g |
| 5 kg | 40-60 g | 75 g |
| 6 kg | 45-65 g | 85 g |
| 7 kg | 50-70 g | 95 g |
| Artikelnr.: | LDO-753905 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4002633753908 |
| Tillverkarnr.: | 753905 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Senior |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, Reis, 15 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, majs, Geflügelleber hydrolysiert, 4,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Roggen gemälzt, Geflügelfett, Ei getrocknet, Meeres-Zooplankton gemahlen[1], 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 2,5 % Chiasaat, 2 % Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot getrocknet, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, Chicoree Inulin
- Krill 2.5 %
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 28 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 15 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,2 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 0,9 % |
| Phosphor | 0,65 % |
| Natrium | 0,3 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 17.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.700 IE |
| Vitamin E | 170 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| L-Carnithin | 50 mg |
| Kupfer (Kupfer-II- sulfat-Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Senior Torrfoder
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering