NUR DAS Kyckling & Pumpa Burk 400 g, 400 g

Huvudfoder för hundar

34 kr

(85 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager från 04. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 10. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • 70 % kött & inälvor
  • Utan onödiga ingredienser
  • Tillverkat i Österrike

Ofta köpt tillsammans med NUR DAS Kalkon & Morot Burk 400 g, 400 g

NUR DAS Kyckling & Pumpa Burk 400 g, 400 g 34 kr (85 kr / kg)
NUR DAS Kalkon & Morot Burk 400 g, 400 g 29 kr (73 kr / kg)
Totalpris: 63 kr
Beskrivning

I denna burk finns en balanserad kombination av kyckling, pumpa, ärtor och nässelblad. Protein- och energiinnehållet samt näringssammansättningen är noggrant anpassade efter behoven hos vuxna hundar. En komplett måltid utan onödiga ingredienser, men med allt som är viktigt för din trogna följeslagares välbefinnande.

  • 70 % kött och inälvor
  • Utan tillsatt spannmål
  • Fri från aromämnen, färgämnen och konserveringsmedel
  • Recept utvecklat i samarbete med veterinärer
  • 100 % tillverkat i Österrike

Utfodringsrekommendation:

Hundens vikt Fodermängd
2-5 kg 180-360 g
5-10 kg 360-610 g
10-20 kg 610-1030 g
20-30 kg 1030-1400 g

Det faktiska behovet beror på ras, ålder och aktivitetsnivå. Fodret bör vara rumstempererat före servering. Förvara i kylskåp efter öppning och använd inom några dagar. Se till att hunden alltid har tillgång till tillräckligt med färskt dricksvatten.

Artikelnr.: NDS-777781
Innehåll: 400 g
EAN: 9120095647810
Tillverkarnr.: 777781
Varumärken: NUR DAS
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från doftämnen, Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från spannmål
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

70 % Kyckling (Hühnerfleisch 42%, Hühnerleber 14%, Hühnerherzen 14%), 11 % Kürbis, 9 % Ärtor, Mineraler, Sonnenblumenöl, 0,3 % Brennnesselblätter

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Fuktighet 80 %
Råprotein 7 %
Rohfett 5,5 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 2 %
råfiber 1 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 170 IE
Zink (als Zinksulfat, Monohydrat) 15 mg
Mangan (als Mangan-(II)-sulfat, Monohydrat) 3 mg
Jod (als Kalziumjodat, wasserfrei) 0,75 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Samena GmbH, Hobelweg 16, 4055, Pucking, Österrike, nurdas.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för NUR DAS Kyckling & Pumpa Burk 400 g