Plutos Ost-Tuggben Ost & Lax, L (80 g)

Extra långvarig tugglädje för din hund

46 kr

(575 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Storlek: L

I lager från 21. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans onsdag, 28. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Av laktosfritt mjölkprotein
  • Fettsnålt & mättande
  • Utan spannmål

Ofta köpt tillsammans med Plutos Multipack Ost & Lax Sticks, 190 g

Plutos Ost-Tuggben Ost & Lax, L (80 g) 46 kr (575 kr / kg)
Plutos Multipack Ost & Lax Sticks, 190 g 80 kr (421 kr / kg)
Totalpris: 126 kr
Beskrivning

Wow, här tar tuggandet nästan aldrig slut! Dessa läckra, extra hårda tuggben av mjölkprotein ger din fyrbenta vän många timmars tuggnöje och stödjer samtidigt den naturliga munhygienen. En artanpassad sysselsättning med mervärde!

  • Högkvalitativt kompletteringsfoder för hundar
  • 100% naturliga ingredienser
  • Extra långvarigt tuggnöje
  • Av laktosfritt mjölkprotein - passar även hundar med känslig matsmältning
  • Fettsnålt och mättande - passar bra vid tendens till övervikt
  • Med högkvalitativ extra jungfruolivolja, havssalt och kalcium
  • Stödjer den naturliga tandvården
  • Ingen tendens att splittras
  • Utan laktos, spannmål, gluten och tillsatt socker
  • Tillverkat i ett litet hantverksföretag på Madeira

Observera: Lämpligt för unga hundar från 6 månaders ålder (efter tandömsningen), i begränsad utsträckning lämpligt för äldre hundar med svagare tänder samt mycket stora hundar och hundar med särskilt stark bitkraft. Det är inget problem om din hund av misstag sväljer större bitar av tuggbenet. Tack vare konsistensen smälts de normalt.

Välj rätt storlek för din hund:

  • M: ca 9 x 4 cm (ca 60 g)
  • L: ca 14,5 x 4 cm (ca 80 g)
  • XL: ca 18,5 x 5 cm (ca 120 g)

Utfodringsrekommendation:

  • Ge din hund 1 till 2 tuggben per vecka.
  • Ta hänsyn till den totala fodermängden och anpassa den därefter.
  • Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
Artikelnr.: POS-ART07160
Innehåll: 80 g
EAN: 5060476490427
Tillverkarnr.: ART07160
Varumärken: Plutos
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
: Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från laktos, Naturlig
Sammansättning

80 % Casein, Olivenöl, Meersalz, Calcium

Ingredienser

tekniska tillsatser

Ingredienser
Apfelpectin[1]
citronsyra[2]
Vitamin E[3]
  1. Emulgeringsmedel
  2. konserveringsmedel
  3. Antioxidanter

Sensoriska tillsatser

Ingredienser
Annato (Gewürzpflanze)
Rote Bete[1]
Cochenille-rot (aus Blattläusen)
Lycopin-Carotin (aus Tomaten)
arom[2]
  1. naturliga färgämnen
  2. natürliches Aroma aus Hefen gewonnen

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 100 g
Råprotein 60 %
råfiber 0,3 %
Råoljor och fetter 1 %
Rohasche 13,5 %
Fuktighet 16 %
energi 303 kcal
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: PLUTOSPETFOODS Lda, Pavillon A Modul 1, 9200-047, Caniçal, Portugal, contact@plutos.pet, www.plutospetfoods.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Plutos Ost-Tuggben Ost & Lax