Quiko Handuppfödning för Kanarier, 350 g

För ungfåglar & boungar

115 kr

(329 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 350 g

I lager från 21. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 27. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Högkvalitativt kompletteringsfoder
  • Kan kombineras med uppfödningsfoder
  • Främjar snabb foderacceptans

Ofta köpt tillsammans med Quiko Protein Mix för Vildfåglar, 200 g

Quiko Handuppfödning för Kanarier, 350 g 115 kr (329 kr / kg)
Quiko Protein Mix för Vildfåglar, 200 g 115 kr (575 kr / kg)
Totalpris: 230 kr
Beskrivning

Detta näringsrika kompletteringsfoder är lämpligt för handuppfödning samt hand- och eftermatning av kanarier. Med sitt höga näringsinnehåll kan det stödja fåglarnas normala tillväxt och en snabb foderacceptans.

  • För handuppfödning samt hand- och eftermatning
  • Högt näringsinnehåll
  • Kan även användas som foder för boungar
  • För kanarier
  • Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
  • Förvaras i kylskåp eller frys vid längre lagring.

Utfodringsrekommendation:

  • Desinficera alla matningsredskap före användning.
  • Tillred pulvret enligt tabellen i bruksanvisningen.
  • Blanda uppfödningsfodret i förhållandet 1:3 med ljummet vatten i en ren, hygienisk behållare till en krämig massa.
  • Mata med blandningen med den medföljande matningssprutan.
  • Varning! Förbered färskt foder inför varje måltid! Återanvänd inte tillredd blandning!
Artikelnr.: QUO-200118
Innehåll: 350 g
EAN: 4019181201188
Tillverkarnr.: ART06749
Varumärken: Quiko
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
: Kanariefågel
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
Sammansättning

Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Eier und Eiererzeugnisse, pflanzliche Eiweißextrakte, Mineralstoffe, Jästsvampar

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 20 %
Rohfett 6,71 %
råfiber 6,28 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 2,85 %
Fuktighet 2,85 %
Calcium 0,31 %
Phosphor 0,7 %
Natrium 0,07 %
lysin 0,86 %
Methionin 0,18 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.264 IE
Vitamin D3 1.426 IE
Vitamin E 356 mg
Vitamin K3 3a711 35 mg
Vitamin C 1.048 mg
Biotin 1.069 mcg
Vitamin B9 (Folsäure) 35 mg
Vitamin B1 (Thiamin/Thiamine) 8 mg
Vitamin B2 (Riboflavin) 13 mg
Vitamin B6 7 mg
Vitamin B12 93 mcg
niacin 178 mg
Ca-D-pantotenat 43 mg
Betainanhydrat 71 mg
kolinklorid 214 mg
Järn 203 mg
Kupfer 28 mg
Mangan 29 mg
Zink 110 mg
Jod 0,86 mg
selen 0,2 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser
Antioxidanter,
Konserveringsmedel
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Quiko Handuppfödning för Kanarier

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder