Quiko Special R Äggfoder för Alla Rödgrundade Fågelarter, 1.000 g
Högkvalitativt kompletteringsfoder med värdefulla näringsämnen
99 kr
(99 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Optimalt vid avel & ruggning
- Innehåller kantaxantin/carophyll
- Kan användas året runt som konditionsfoder
Beskrivning
Detta högkvalitativa kompletteringsfoder har utvecklats speciellt för rödgrundiga, recessiva fåglar. Det förser dem med viktiga näringsämnen under uppfödning och ruggning och bidrar med Canthaxanthin/Carophyll till en naturlig röd färg.
- Högkvalitativt uppfödnings- och kraftfoder
- För unga och vuxna rödgrundiga fågelarter som röda kanarier, eldsiskor och skogsfåglar
- Med Canthaxanthin/Carophyll samt vitaminer
- Passar bra under avel och ruggning
- Kan ges året runt som konditionsfoder
- För skogsfåglar rekommenderas berikning med animaliskt protein
- Hög acceptans - passar bra för inblandning av vitaminer och läkemedel
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Under avel: Ge Quiko Special R dagligen, lätt fuktat.
- Under utställningsperiod och ruggning: Ge Quiko Special R som konditionsfoder 2 - 3 gånger per vecka.
- Observera! På grund av högre halt av vitamin D3 jämfört med helfoder får Quiko Special R endast utgöra upp till 25% av den dagliga ransonen.
| Artikelnr.: | QUO-100140 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.000 g |
| EAN: | 4019181001405 |
| Tillverkarnr.: | ART06343 / |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| : | Undulat, Större parakit, Kanariefågel, Finkar, Kakadua, Dvärgpapegoja, Papegoja, Ara, Exotiska fåglar |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Bäckereierzeugnisse (28 % Eibiskuit, Zwieback), pflanzliche Eiweißextrakte, Saaten (Nigersaat, Hirse), 1,1 % Honig
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 17,5 % |
| Rohfett | 6,2 % |
| råfiber | 3 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,8 % |
| kalcium | 0,19 % |
| Phosphor | 0,24 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 50.000 IE |
| Vitamin D3 | 4.600 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin B1 (Thiamin/Thiamine) | 28 mg |
| Vitamin B2 (Riboflavin) | 28 mg |
| Vitamin B6 | 6 mg |
| Vitamin B12 | 40 µg |
| Biotin | 460 µg |
| Vitamin C | 460 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Canthaxanthin Funktionsgruppe 2a(iii) | 300 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko Special R Äggfoder för Alla Rödgrundade Fågelarter
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering