Rinti CANINE Återhämtningskur Nöt, 400 g

Specialfoder för hundar

25 kr

(63 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vuxna hundar
  • För viktökning
  • Med massor av kött
  • Högt kaloriinnehåll

Ofta köpt tillsammans med Rinti TR Max-i-mum Grainfree 12kg, Nötkött (12 kg)

Rinti CANINE Återhämtningskur Nöt, 400 g 25 kr (63 kr / kg)
Rinti TR Max-i-mum Grainfree 12kg, Nötkött (12 kg) 695 kr (58 kr / kg)
Totalpris: 720 kr
Beskrivning

Vem känner inte till det - om din fyrbenta vän blir sjuk av olika anledningar vill den inte äta, vilket leder till att den tappar både vikt och energi. För att din fyrbenta vän ska kunna återfå den förlorade vikten under återhämtningsprocessen efter en sjukdom, har Canine Aufbaukur med nötkött utvecklats för att bygga upp kroppssubstansen.

Detta specialfoder har å ena sidan en ökad kötthalt från lättsmälta källor och å andra sidan ett högt energiinnehåll samt höga koncentrationer av viktiga näringsämnen. På så sätt ökar din vän långsamt men säkert i vikt och mår bra igen!

Utfodringsrekommendation:

Du kan mata din hund med Canine Aufbaukur fram till fullständigt tillfrisknande.

Utfodring efter vikt:

  • Vid en vikt på 14 kg kan du mata hunden med 1 burk Canine Aufbaukur per dag.
  • Om hunden väger 24 kg kan den erbjudas 1,5 burkar Canine Aufbaukur.
  • En hund som väger 47 kg får 2,5 burkar Canine Aufbaukur per dag.
Artikelnr.: RIN-181158
Innehåll: 400 g
EAN: 4000158970558
Tillverkarnr.: 181158
Varumärken: Rinti
Foderdeklaration: Helfoder
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Kött och animaliska biprodukter[1], Reis gekocht, 3 % Laxolja, Mineraler, pflanzliche Nebenerzeugnisse

  1. u.a. 16% Rind
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10 %
Fettgehalt 13 %
råfiber 0,6 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 2 %
Fuktighet 71 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 300 IE
Vitamin E (all-rac-alpha-Tocopherylacetat) 40 mg
Zink (als Zinkoxid) 30 mg
Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) 2 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rinti CANINE Återhämtningskur Nöt

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder