Rinti Canine Njure/Renal Kyckling, 4 kg

Diet-torrfoder för hundar

266 kr

(67 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

I lager från 13. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 19. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vid njurinsufficiens
  • Lågt proteininnehåll
  • Reducerade natrium- och fosforhalter

Ofta köpt tillsammans med Rinti CANINE Njure/Renal Burk 400g, Nötkött (400 g)

Rinti Canine Njure/Renal Kyckling, 4 kg 266 kr (67 kr / kg)
Rinti CANINE Njure/Renal Burk 400g, Nötkött (400 g) 25 kr (63 kr / kg)
Totalpris: 291 kr
Beskrivning

Rinti Canine Njure/Renal torrfoder har utvecklats för att förse fyrbenta vänner med kroniskt eller akut nedsatt njurfunktion med välsmakande mat som samtidigt är anpassad efter deras behov.

Eftersom en hög proteinhalt kan skada njurarna, innehåller Renal diet-torrfoder en lägre proteinhalt i en lättsmält form. Även natrium- och fosforhalterna är motsvarande reducerade.

Utfodringsrekommendation:

Din hunds individuella foderbehov beror bland annat på ålder, aktivitet och ras.

Mata den sjuka hunden med Canine Renal i upp till 6 månader. Om din hund lider av tillfällig njurinsufficiens kan du erbjuda fodret i 2 till 4 veckor. Det är bäst att rådfråga en veterinär!

Utfodring efter vikt:

  • 2,5-5 kg hund = 50-80 g Rinti Renal per dag.
  • 7,5-10 kg hund = 110-140 g Rinti Renal per dag.
  • 12,5-15 kg hund = 165-190 g Rinti Renal per dag.
  • 17,5-20 kg hund = 210-235 g Rinti Renal per dag.
  • 22,5-25 kg hund = 255-275 g Rinti Renal per dag.
  • 30-35 kg hund = 315-355 g Rinti Renal per dag.
  • 40-45 kg hund = 390-430 g Rinti Renal per dag.
  • 50-60 kg hund = 465-530 g Rinti Renal per dag.
Artikelnr.: RIN-180959
Innehåll: 4 kg
EAN: 4000158971425
Tillverkarnr.: 180959
Varumärken: Rinti
Foderdeklaration: Helfoder
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

30 % Kycklingkött, Ris, Mais, Geflügelfett, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Leinsaat, Fiskmjöl, Torkat ägg, Hefe, Fischöl, Calciumcarbonat, Kaliumklorid

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 16 %
Fettgehalt 18 %
råfiber 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 4,5 %
Fuktighet 8 %
Calcium 0,8 %
Phosphor 0,4 %
Natrium 0,1 %
magnesium 0,1 %
kalium 0,7 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 13.000 IE
Vitamin D3 1.200 IE
Vitamin E (all-rac-alpha-Tocopherylacetat) 420 mg
Kupfer (als Kupfer-II-Sulfat, Pentahydrat) 10 mg
Zink (als Zinkoxid) 70 mg
Jod (als Calciumjodat, wasserfrei) 2 mg
selen (als Natriumselenit) 0,2 mg
Antioxidationsmittel
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rinti Canine Njure/Renal Kyckling

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder