Rinti Singlefleisch 150g Tråg, Kyckling Pur (150 g)
Helfoder för hundar
12 kr 13 kr -8%
(80 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För näringskänsliga hundar
- Ideal vid foderintolerans
- Olika köttsorter
- Med monoprotein
- Utan spannmål & soja
- Inga konstgjorda tillsatser
Beskrivning
Singlefleisch från Rinti är en unik kolhydratfri och proteinrik blandning av läckert kött och mört inälvsmat från en specifik djurart. Tack vare användningen av en enda proteinkälla kan risken för foderallergier och intolerans minimeras, vilket gör detta delikatessfoder optimalt för näringskänsliga eller kräsna hundar! Det välsmakande fodret är fritt från spannmål, soja samt färgämnen och konserveringsmedel!
För varierade måltider för hungriga fyrbenta vänner!
Utfodringsrekommendation:
Hundens vikt:
- 2 kg hund: ca 150 g Singlefleisch / dag
- 4 kg hund: ca 300 g Singlefleisch / dag
- 7 kg hund: ca 450 g Singlefleisch / dag
| Artikelnr.: | RIN-181089 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4000158943125 |
| Tillverkarnr.: | 181089 |
| Varumärken: | Rinti |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatser, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja |
| : | Adult |
Sammansättning
65 % kyckling (Herz, Lever, Magsäck, Muskelfleisch, Hals), Mineralstoffe
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 10,5 % |
| Fettgehalt | 5,5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 2,5 % |
| Fuktighet | 80 % |
| Kaloriengehalt | 92 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Vitamin E (als all-rac-alpha-Tocopherylacetat) | 20 IE |
| Zink (als Zinksulfat, Monohydrat) | 25 mg |
| Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 1,4 mg |
| Jod (als Kalziumjodat wasserfrei) | 0,75 mg |
| Kupfer (als Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 1 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch 150g Tråg
Populära kategorier:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering