Rinti Singlefleisch 400g, Nötkött Pur (400 g)
Helfoder för hundar
23 kr
(58 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För näringskänsliga hundar
- Perfekt vid foderintolerans
- Olika köttsorter
- Med monoprotein
- Utan spannmål & soja
- Inga konstgjorda tillsatser
Beskrivning
Singlefleisch från Rinti är en unik kolhydratfri och proteinrik blandning av läckert kött och mört inälvsmat från en specifik djurart. Tack vare användningen av en enda proteinkälla kan risken för foderallergier och intoleranser minimeras, vilket gör detta delikatessfoder optimalt för näringskänsliga eller kräsna hundar! Det välsmakande fodret är fritt från spannmål, soja samt färgämnen och konserveringsmedel!
För varierade måltider för hungriga fyrbenta vänner!
Utfodringsrekommendation:
Hundens vikt:
- 6 kg hund: ca 370 g Singlefleisch / dag
- 7 kg hund: ca 400 g Singlefleisch / dag
- 10 kg hund: ca 555 g Singlefleisch / dag
- 17 kg hund: ca 800 g Singlefleisch / dag
- 42 kg hund: ca 1600 g Singlefleisch / dag
| Artikelnr.: | RIN-180599 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4000158940438 |
| Tillverkarnr.: | 180599 |
| Varumärken: | Rinti |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja |
| : | 300 - 400 g, 400 - 800 g |
| : | Adult |
Sammansättning
65 % Nötkött (Lung, Lever, Rommen, Euter, Njure, Muskelfleisch), Mineralstoffe, Leinöl, Rübenfaser, Rote Bete getrocknet
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 9,5 % |
| Fettgehalt | 6,5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| Fuktighet | 81 % |
| Kaloriengehalt | 94 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 IE |
| Vitamin E als all-rac-alpha Tocopherylacetat | 40 mg |
| Zink som zinkoxid | 30 mg |
| jod som kalciumjodat, vattenfri | 0,25 mg |
| Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 2 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch 400g
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering