Rinti Singlefleisch Exclusive Burk 185g, Get Pur (185 g)
Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
22 kr
(119 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Exklusiva köttsorter
- Särskilt lättsmält
- Utan kolhydrater
Beskrivning
Njutning i varje skål - det är vad detta hjärtliga våtfoder från Rinti erbjuder, helt utan spannmål och tillsatta kolhydrater. De enskilda sorterna innehåller vardera en högkvalitativ proteinkälla och är därför väl tolererade även av näringskänsliga hundar. På så sätt får hunden en artanpassad variation i matskålen.
- Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
- Särskilt exklusiva sorter
- Monoprotein - särskilt lättsmält och lämpligt även för näringskänsliga hundar samt vid foderallergier
- Högt proteininnehåll
- Utan kolhydrater, soja samt färgämnen och konserveringsmedel
Utfodringsrekommendation:
| Hundens vikt | Utfodringsmängd per dag |
| 3 kg | ca 300 g |
| 6 kg | ca 450 g |
| 8 kg | ca 600 g |
Den faktiska utfodringsmängden beror på ditt djurs ålder, aktivitet och ras.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | RIN-180938 |
|---|---|
| Innehåll: | 185 g |
| EAN: | 4000158940360 |
| Tillverkarnr.: | 180938 |
| Varumärken: | Rinti |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja |
| : | 100 - 200 g |
| : | Adult |
Sammansättning
60 % Ziege (Rommen, Lung, Herz, Lever), Mineralstoffe, Leinöl, Rübenfaser
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 9,5 % |
| Fettgehalt | 5,5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| Fuktighet | 82 % |
| Kaloriengehalt | 86 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 IE |
| Vitamin E (als all-rac-alpha-Tocopherylacetat) | 40 mg |
| Zink (als Zinkoxid) | 30 mg |
| Jod (als Kalziumjodat wasserfrei) | 0,25 mg |
| Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 2 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch Exclusive Burk 185g
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering