Royal canin Ageing Sterilised 11+, 2 kg

Torrfoder för steriliserade/kastrerade katter från 11 års ålder

333 kr 370 kr -10%

(167 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 2 kg

I lager från 16. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 22. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • HealthyAge7™ Complex
  • Stödjer en normal matsmältning
  • Främjar normalt fungerande leder
  • Lättsmälta foderbitar

Ofta köpt tillsammans med Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g

Royal canin Ageing Sterilised 11+, 2 kg 333 kr (167 kr / kg)
Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g 196 kr (192 kr / kg)
Totalpris: 529 kr
Beskrivning

ROYAL CANIN® AGEING 11+ STERILISED är ett torrfoder för steriliserade/kastrerade katter från 11 års ålder. ROYAL CANIN® AGEING 11+ STERILISED har utvecklats för seniorkatter och testats av dem. Det innehåller lättuggade foderbitar för att ge din katt en behaglig måltid.

Denna sammansättning med vårt HealthyAge7™ Complex erbjuder en exakt kombination av näringsämnen för att bibehålla 7 dimensioner av optimal hälsa och vitalitet hos seniorkatter:

  • Aptit och vikt: Mycket välsmakande med anpassat energiinnehåll för att tillgodose kattens preferenser och bidra till att bibehålla en optimal vikt.
  • Matsmältning: Prebiotiska fibrer och lättsmälta proteiner för att stödja en optimal matsmältning.
  • Rörlighet: Innehåller EPA+DHA och kondroitin för att stödja ledhälsa och rörlighet.
  • Hud & päls: Linolsyra och zink bidrar till att bibehålla en frisk hud och päls.
  • Njurar: Innehåller högkvalitativa proteiner och en anpassad fosforhalt för att stödja njurhälsan.
  • Hjärna & syn: Innehåller tryptofan, EPA+DHA, taurin och vitamin A för att stödja hjärnans funktion och synen.
  • Immunförsvar: Innehåller vitamin C och E, taurin, betakaroten och lykopen för att stödja kroppens naturliga försvar.
Artikelnr.: ROC-R475957
Innehåll: 2 kg
EAN: 3182551066036
Tillverkarnr.: R475957
Varumärken: Royal canin
Foderdeklaration: Helfoder
: Senior
: Steriliserad och kastrerad
: FHN
Sammansättning

vete, majs, Vetegluten[1], Geflügelprotein getrocknet, Majsmjöl, hydrolysierte Tierproteine, pflanzliche Fasern, Tierfett, sojaolja, Rübenschnitzel, Maiskleber, Mineralstoffe, Hefenerzeugnisse, Algenöl Schizochytrium sp.[2], Tomatenpulpe getrocknet[3], Psyllium, Fructo-Oligosaccharide, Jästsvampar[4], Glucosamin, Fischöl, Tagetesmehl, 0,001 % Knorpel hydrolysiert[5]

  1. L.I.P.: Für ihre sehr hohe Verdaulichkeit ausgewählte Proteine.
  2. Quelle für EPA+DHA
  3. Quelle für Lycopen
  4. Quelle für Mannan-Oligosaccharide
  5. Quelle für Chondroitin
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser per 1 kg
Råprotein 30 %
råfiber 4,2 %
Råoljor och fetter 12,5 %
Rohasche 5,8 %
linolsyra 3,7 %
Phosphor 0,6 %
EPA/DHA 0,6 %
Betakaroten 15 mg
Lycopen 7 mg
energi ME 3.783 kcal

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.300 IE
Vitamin D3 800 IE
Vitamin E 460 mg
Vitamin C 370 mg
Taurin 2,3 g
tryptofan 4,6 g
Eisen (3b103) 34 mg
Jod (3b201, 3b202) 3,5 mg
Kupfer (3b405, 3b406) 11 mg
Mangan (3b502, 3b504) 45 mg
Zink (3b603, 3b605, 3b606 130 mg
Selen (3b801, 3b811, 3b812) 0,05 mg
Antioxidanter
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Royal Canin Österreich GmbH, Handelskai 92, Riverage/gate 1/OG 11, 1200, Wien, Österrike, www.royalcanin.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Royal canin Ageing Sterilised 11+

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder