Royal canin Indoor 7+, 3,5 kg (3,50 kg)

Torrfoder för äldre innekatter

490 kr 545 kr -10%

(140 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 3,5 kg

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vitalitetskomplex
  • Minskar avföringslukten
  • Stödjer njurfunktionen
  • Stödjer urinvägarnas funktion

Ofta köpt tillsammans med Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g

Royal canin Indoor 7+, 3,5 kg (3,50 kg) 490 kr (140 kr / kg)
Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g 196 kr (192 kr / kg)
Totalpris: 686 kr
Beskrivning

Varför ROYAL CANIN Indoor 7+ torrfoder?

  • Vitalitetskomplex
  • Minskar avföringslukt
  • Stödjer njurfunktionen
  • Stödjer urinvägarnas funktion

Varför ett särskilt foder för innekatter från 7 års ålder?

Vuxna katter som huvudsakligen lever inomhus behöver ett balanserat helfoder för att stödja en god hälsa när de första tecknen på åldrande börjar visa sig. ROYAL CANIN Indoor 7+ passar katter från 7 års ålder och har utvecklats särskilt för näringsbehoven hos vuxna katter som huvudsakligen lever inomhus.

ROYAL CANIN Indoor 7+ är berikat med noggrant utvalda näringsämnen som polyfenoler från grönt te, vitamin C, EPA och DHA. Dessa näringsämnen hjälper katten att möta de första tecknen på åldrande. Omega-3-fettsyror som EPA och DHA kan bidra till att stödja och bibehålla friska ben och leder. Särskilda proteiner (L.I.P.)* har valts ut för sin höga smältbarhet.

Proteiner med hög smältbarhet minskar inte bara kattens avföringsvolym utan även dess lukt. Det uppskattas både av katten och av dig. ROYAL CANIN Indoor 7+ stödjer dessutom njurfunktionen tack vare ett anpassat fosforinnehåll. Det är viktigt att din vuxna katt får näringsämnen som stödjer urinvägarnas funktion. ROYAL CANIN Indoor 7+ har utvecklats just för detta. Genom att bidra till att bibehålla urinvägarnas funktion hjälper fodret katten att möta de första tecknen på åldrande.

ROYAL CANIN Indoor-torrfoder finns även i olika sammansättningar beroende på kattens livsstil, pälslängd och ålder:

  • Indoor 27
  • Indoor Appetite Control
  • Indoor Long Hair

ROYAL CANIN kvalitetslöfte

Alla ROYAL CANIN-produkter genomgår omfattande kvalitetskontroller för att säkerställa optimal foderkvalitet och tillgodose din katts individuella näringsbehov och livsstil. Med ROYAL CANIN Indoor 7+ ger du därför din vuxna katt en högkvalitativ och balanserad kost.

Utfodringsrekommendation:

Hälsosam vikt:

  • 3 kg: 45 g, 4 kg: 55 g, 5 kg: 65 g, 6 kg: 73 g

Övervikt:

  • 3 kg: 36 g, 4 kg: 44 g, 5 kg: 52 g, 6 kg: 59 g

Blandutfodring:

Hälsosam vikt:

  • 3 kg: 27 g + 1 påse, 4 kg: 37 g + 1 påse, 5 kg: 46 g + 1 påse, 6 kg: 55 g + 1 påse

Övervikt:

  • 3 kg: 18 g + 1 påse, 4 kg: 26 g + 1 påse, 5 kg: 33 g + 1 påse, 6 kg: 40 g + 1 påse
Artikelnr.: ROC-2344
Innehåll: 3,50 kg
EAN: 3182550784412
Tillverkarnr.: 2344
Varumärken: Royal canin
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat, Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus, Förslut förpackningen efter användning
Foderdeklaration: Helfoder
: Senior
: Inomhusdjur
: FHN
Ingredienser

Sammansättning

Mais, Geflügelprotein getrocknet, korn, Maismehl, vete, hydrolysierte Tierproteine, Tierfett, Weizenkleber, Maiskleber, Rübenschnitzel, pflanzliche Fasern, Mineraler, Sojaolja, Jästprodukter, Fischöl, Fructo-Oligosaccharide, Psyllium (Schalen und Samen), Glucosamin aus Fermentation, Tagetesmehl, Knorpel hydrolysiert (Quelle für Chondroitin).

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 26,5 %
Rohprotein 0 %
råfiber 3,4 %
Fettgehalt 13 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 7,2 %
Phosphor 0,7 %
EPA/DHA 0,4 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 24.400 IE
Vitamin D3 934 IE
Vitamin C 310 mg
Eisen (3b103) 35 mg
Jod (3b201/3b202) 3,6 mg
Kupfer (3b405/3b406) 11 mg
Mangan (3b502/3b504) 46 mg
Zink (3b603/3b605/3b606) 146 mg
selen (3b801/3b811/3b812) 0,06 mg
Klinoptilolith sedimentären Ursprungs 5 g
Ammoniumchlorid 5 g
Antioxidantien
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Royal Canin Österreich GmbH, Handelskai 92, Riverage/gate 1/OG 11, 1200, Wien, Österrike, www.royalcanin.com/de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Royal canin Indoor 7+