Schesir Färskpåse Kitten, Kycklingfilé (85 g)

Våtfoder för unga katter

20 kr

(235 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: Kycklingfilé

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Fisk från hållbart fiske
  • Kyckling från kontrollerad uppfödning
  • Ångkokt och handbearbetat
  • Utan konstgjorda tillsatser

Ofta köpt tillsammans med Felix Felix Dubbelt Gott Meat, 4 kg

Schesir Färskpåse Kitten, Kycklingfilé (85 g) 20 kr (235 kr / kg)
Felix Felix Dubbelt Gott Meat, 4 kg 179 kr (45 kr / kg)
Totalpris: 199 kr
Beskrivning

Frischebeutel Kitten från Schesir är ett smakrikt våtfoder som är särskilt anpassat efter unga katters behov. Det högkvalitativa fodret i gelé förser dem med viktiga vitaminer och mineraler från hållbart fångad fisk eller kyckling från kontrollerad uppfödning. De smakrika ingredienserna ångkokas och bearbetas samt delas varsamt för hand. Fodret innehåller inga kemiska tillsatser, konserveringsmedel eller färgämnen.

Fodret har ett högt vätskeinnehåll som katten får i sig tillsammans med måltiden.

Utfodringsrekommendation:

Kattungens ålder Utfodringsmängd per dag
3-4 månader 3 påsar
5-7 månader 4 påsar
8-12 månader 3+1/2 påsar

Den angivna utfodringsmängden gäller när katten enbart utfodras med Schesir portionspåsar. För en balanserad och näringsrik måltid rekommenderas en kombination av torr- och våtfoder - minska då mängden våtfoder i motsvarande proportion till mängden torrfoder som ges.

Artikelnr.: SIR-182853
Innehåll: 85 g
EAN: 8005852171047
Tillverkarnr.: 182853
Varumärken: Schesir
Foderdeklaration: Helfoder
: Kitten
Produktnylansering: På grund av en produktuppdatering kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten avvika visuellt från produktbilden
Allmän information: På grund av en produktlansering i ny utformning kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten skilja sig utseendemässigt från produktbilden.
Sammansättning

62 % Hühnerfilet, 1,5 % solrosolja, 1,5 % Reis, Mineralien

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 12,5 %
råfiber 0,1 %
Råoljor och fetter 2 %
Rohasche 1 %
Fuktighet 84 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 1.700 IE
Vitamin E 180 mg
Taurin 200 mg
Zinksulfat Heptahydrat 104 mg
Eisensulfat Monohydrat 31 mg
Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat 10 mg
kaliumjodid 10 mg
Kopparsulfat pentahydrat 3 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Schesir, Via M. Piaggio 13A, 16122, Genua, Italien, www.schesir.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Schesir Färskpåse Kitten

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder