Valetumed Denta Z, 300 g
Dagligt stöd för hundens tandvård
221 kr
(737 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med värdefull zeolit & spirulina
- Stödjer en fräsch andedräkt
- Enkel att ge via fodret
Beskrivning
Tillskottsfodret Denta Z från Valetumed kombinerar beprövade ingredienser för att stödja din hunds dagliga tandvård på ett naturligt sätt. Regelbunden munhygien är en viktig del för en välskött mun hos din hund.
Den genomtänkta formulan innehåller uppfriskande pepparmynta som kan bidra till en fräsch andedräkt. Spirulina fungerar som en naturlig källa till värdefulla proteiner, aminosyror och mikronäringsämnen. En särskild komponent är det ultrafina zeolitpulvret, även kallat klinoptilolit. Detta naturmineral har en porös struktur. Genom mild mekanisk friktion vid utfodring kan pulvret stödja den naturliga rengöringen av tänderna och bidra till att bevara deras naturliga färg. Samtidigt kan zeolitens struktur bidra till att binda oönskade ämnen i munhålan.
Pulvret är enkelt att använda och kan ges dagligen tillsammans med fodret.
Utfodringsrekommendation:
Ge dagligen 0,2-0,4 g per kg kroppsvikt tillsammans med fodret. En rågad tesked motsvarar cirka 2 g.
Observera:
Ges inte till dräktiga tikar eller hundar med njursten.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110052 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4251618703241 |
| Tillverkarnr.: | 110052 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Tänder |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| råfiber | 12,1 % |
| Råprotein | 11,3 % |
| Råoljor och fetter | 6,23 % |
| Rohasche | 4,84 % |
| Calcium | 0,39 % |
| Phosphor | 0,24 % |
| magnesium | 0,09 % |
| Natrium | 0,06 % |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Klinoptilolith sedimentären Ursprungs (1g568) | 500.000 mg |
Sensoriska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| mintolja[1] | 200 mg |
- Bio
Sammansättning
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Denta Z
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering