Valetumed Hud & Päls Tabs, 180 g
Mikronäringsämnen för hud och päls
210 kr
(1 167 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med hög halt biotin & MSM
- För en normal hudfunktion
- Enkel dosering & hög acceptans
Beskrivning
Hud & Päls tabs från Valetumed ger din hund essentiella mikronäringsämnen för dagligt stöd. Hud och päls ger ofta en första indikation på djurets allmänna hälsa. En glanslös eller sträv päls kan till exempel tyda på en obalanserad näringstillförsel.
Biotin, även kallat vitamin H, kan endast lagras i begränsad mängd i hundens kropp. Den speciella formulan innehåller förutom högdoserat biotin även metylsulfonylmetan (MSM) och spirulina. Kombinationen kan bidra till att stödja en glänsande päls och hudens normala funktion. Tillskottet passar hundar av alla raser och åldrar.
Utfodringsrekommendation:
Ge 1 tablett per dag och per 10 kg kroppsvikt.
Rekommenderad användningstid är upp till 2 månader initialt.
Säkerställ en balanserad daglig foderration och att djuret alltid har tillgång till friskt vatten.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110044 |
|---|---|
| Innehåll: | 180 g |
| EAN: | 4251618703036 |
| Tillverkarnr.: | 110044 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Hud och päls |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råprotein | 24 % |
| Råoljor och fetter | 6,4 % |
| råfiber | 12,7 % |
| Rohasche | 22,4 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Biotin (3a880) | 1.000.000 µg |
| Zink als Glycin-Zinkchelat-Hydrat (fest) (3b607) | 1.300 mg |
Sammansättning
33,4 % Jäst, 5 % metylsulfonylmetan (MSM), 5 % Spirulina-Alge
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Hud & Päls Tabs
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering