Valetumed Ledtabs, 180 g
För stöd av rörelseapparaten
210 kr
(1 167 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med värdefullt MSM & glukosamin
- Stödjer normal rörelseförmåga
- Bra stöd för skelettet
Beskrivning
Gelenk tabs från Valetumed ger din hund en riktad kombination av näringsämnen för dagligt stöd. Särskilt för hundar av större raser, som ofta växer snabbt, eller för djur vars skelett belastas mer genom aktivitet och högre kroppsvikt, är en optimal näringstillförsel till rörelseapparaten viktig.
Formulan, som har tagits fram i samarbete med veterinärer, innehåller utvalda ingredienser som organiskt svavel (MSM), glukosamin och musselköttmjöl. Dessa komponenter kan bidra till att stödja den naturliga benstrukturen och den allmänna rörligheten hos din hund.
Även för äldre hundar, där rörligheten i vardagen behöver stödjas, är detta tillskottsfoder ett bra val. De praktiska tabletterna är enkla att dosera och har hög acceptans. De passar för hundar av alla raser, storlekar och åldrar.
Utfodringsrekommendation:
För bästa resultat kan den dagliga dosen delas upp i 2 eller 3 portioner över dagen. För bättre intag kan tabletterna ges i ett godis eller blandas i fodret.
- Hundar upp till 10 kg: 1/2-1 tablett per dag.
- Hundar 10-20 kg: 1-2 tabletter per dag.
- Hundar över 20 kg: 2-4 tabletter per dag.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110046 |
|---|---|
| Innehåll: | 180 g |
| EAN: | 4251618703050 |
| Tillverkarnr.: | 110046 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Leder/ligament/senor (rörelseapparat) |
Ingredienser
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin E (3a700) | 6.000 mg |
| Niacinamid (3a315) | 900 mg |
| Calcium-D-Pantothenat (3a841) | 700 mg |
| Vitamin B2 (3a825i) | 200 mg |
| Mangan (Manganchelat von Glycinhydrat 3b506) | 160 mg |
| Vitamin B1 (3a821) | 100 mg |
| Vitamin B6 (3a831) | 100 mg |
| folsyra 3a316 | 10 mg |
| Selen som L-selenomethionin | 6 mg |
| Vitamin B12 | 1.500 µg |
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Rohasche | 22,4 % |
| Råprotein | 21,5 % |
| råfiber | 8 % |
| Råoljor och fetter | 6,3 % |
Sammansättning
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Ledtabs
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering