Valetumed Multi Vitamin Plus, 1 kg
Multivitaminkomplex för din hund
199 kr
(199 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vitaminer, mineraler & spårämnen
- Spannmåls- & glutenfri formula
- Passar bra för avels- & arbetshundar
Beskrivning
Multi vitamin plus från Valetumed ger din hund en balanserad tillförsel av viktiga mikronäringsämnen. Mineraler, vitaminer och spårämnen är viktiga delar av den dagliga kosten och behövs för att stödja kroppens normala funktioner och prestationsförmåga.
Särskilt under perioder med ökad belastning kan ett riktat näringstillskott vara fördelaktigt. Den spannmåls- och glutenfria formulan ger dessa näringsämnen i koncentrerad form. Tillskottet kan bidra till att stödja normal prestationsförmåga och koncentration samt till att bibehålla en glänsande och stark päls. Produkten passar hundar av alla raser och är ett bra val både för valpar, avels- och arbetshundar.
Utfodringsrekommendation:
¼ till ½ tesked per 10 kg kroppsvikt. Se till att färskt vatten alltid finns tillgängligt.
Viktigt:
Detta tillskottsfoder är endast avsett för hundar och får, på grund av det högre innehållet av vitamin D3 och spårämnen jämfört med helfoder, inte ges i en daglig mängd som överstiger 0,7 % av den totala foderransonen.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110048 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4251618703197 |
| Tillverkarnr.: | 110048 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus |
| : | Hud och päls, Prestation och kondition, Vitaminer, mineraler och spårämnen, Tillväxt |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Calcium | 28 % |
| Råprotein | 0 % |
| Methionin | 5 % |
| råfiber | 0 % |
| Natrium | 4 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Phosphor | 2 % |
| Rohasche | 0 % |
| magnesium | 2 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A 3a672a | 400.000 IE |
| Vitamin D3 (3a671) | 50.000 IE |
| Vitamin E (3a700) | 8.000 mg |
| Vitamin C (3a300) | 5.000 mg |
| Cholinchlorid (3a890) | 8.000 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 3.000 mg |
| Eisen aus Eisen-II-Sulfat-Monohydrat (3b103) | 3.000 mg |
| Mangan als Mangan-II-Oxid (3b502) | 2.500 mg |
| Kupfer(II)-sulfat-Pentahydrat 3b405 | 1.000 mg |
| Niacin (3a314) | 800 mg |
| Calcium-D-Pantothenat (3a841) | 300 mg |
| Vitamin B2 (Riboflavin) | 200 mg |
| Vitamin B1 (3a821) | 50 mg |
| Kalziumjodat, wasserfrei (3b202) | 50 mg |
| Natriumselenit | 10 mg |
| Vitamin B12 | 800 µg |
| Niacinamid (3a315) | 800 mg |
| Vitamin B6 (3a831) | 800 µg |
Sammansättning
Kalciumkarbonat, Monocalciumphosphat, Natriumchlorid, Magnesiumoxid, melass
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Multi Vitamin Plus
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering