Valetumed Tabs relax, 180 g
Naturligt stöd för ökat lugn
210 kr
(1 167 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med valeriana & L-tryptofan
- Stöd i stressiga situationer
- Enkel dosering & hög acceptans
Beskrivning
Även hundar utsätts ofta för många intryck i vardagen. Som hundägare är det därför viktigt att ge ditt djur tillräckligt med vila och sömn, helst 18 till 20 timmar per dag. I en aktiv vardag kan det dock vara en utmaning.
Tillskottsfodret Relax från Valetumed ger en noggrant sammansatt näringskombination för din hund. Den naturliga formulan innehåller bland annat mald valeriana, humle och citronmeliss samt aminosyran L-tryptofan.
Dessa ingredienser kan bidra till att stödja hundens inre lugn och balans. Tabletterna passar bra i perioder med ökad stress och är enkla att dosera med hög acceptans hos hundar i alla åldrar och raser.
Utfodringsrekommendation:
Ges helst på tom mage eller mellan måltider för bästa upptag av tryptofan.
Dagsdosen kan ges som en engångsdos (morgon eller kväll) eller delas upp i två doser (morgon och kväll).
1-2 tabletter dagligen per 10 kg kroppsvikt.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110045 |
|---|---|
| Innehåll: | 180 g |
| EAN: | 4251618703043 |
| Tillverkarnr.: | 110045 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Ångest/stress |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råprotein | 19 % |
| Råoljor och fetter | 6,6 % |
| råfiber | 16,8 % |
| Rohasche | 32,1 % |
| magnesium | 6 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| L-Tryptophan (3c440) | 35.000 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Tabs relax
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering