Valetumed Z-Protect, 300 g
Näringsmix för stöd av hud och päls
154 kr
(513 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stödjer hudens naturliga balans
- För att bevara hudbarriären
- Med doft av kokos
Beskrivning
Tillskottsfodret Valetumed Z-Protect ger din hund en noggrant sammansatt näringskombination för att stödja kroppens egna processer. Fokus ligger på att stödja hudens ämnesomsättning och pälsens kvalitet via fodret.
Pulvret innehåller utvalda naturämnen som kokosmjöl, öljäst, cistros och spirulina. Tillsammans med tillsatta spårämnen och vitaminer, såsom zink och biotin, kan dessa bidra till att stödja hudens naturliga barriär. En balanserad hudmiljö är viktig för djurets dagliga välbefinnande.
Blandningen innehåller även inulinrikt jordärtskockspulver som kan bidra till normal matsmältning och därmed stödja näringsupptaget. Pulvret har en mild doft av kokos och är enkelt att blanda i den dagliga fodergivan.
Utfodringsrekommendation:
Ge dagligen 5 g per 10 kg kroppsvikt tillsammans med fodret.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110047 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4251618703180 |
| Tillverkarnr.: | 110047 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Hud och päls |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 23,1 % |
| råfiber | 9 % |
| Råoljor och fetter | 7,1 % |
| Rohasche | 5,9 % |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Calcium | 0,37 % |
| Phosphor | 0,58 % |
| Natrium | 0,09 % |
| magnesium | 0,22 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Biotin (3a880) | 60 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 22,5 mg |
| zink i protein-zinkkelat 3b612 | 225 mg |
| DL-Methionin (technisch rein) (3c301) | 15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Diatoméjord (diatoméjord, renad) E551c | 3.150 mg |
Sammansättning
50 % Kokosmehl, 25 % Bierhefe inaktiviert, 12 % Zistrose, 5 % Topinamburpulver, 5 % Spirulina-Alge, Dextrose, Kalciumkarbonat, vetekli
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Z-Protect
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering