Valetumed Z-Protect, 300 g

Näringsmix för stöd av hud och päls

144 kr 161 kr -11%

(480 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 300 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Stödjer hudens naturliga balans
  • För att bevara hudbarriären
  • Med doft av kokos

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg

Valetumed Z-Protect, 300 g 144 kr (480 kr / kg)
Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg 625 kr (63 kr / kg)
Totalpris: 769 kr
Beskrivning

Tillskottsfodret Valetumed Z-Protect ger din hund en noggrant sammansatt näringskombination för att stödja kroppens egna processer. Fokus ligger på att stödja hudens ämnesomsättning och pälsens kvalitet via fodret.

Pulvret innehåller utvalda naturämnen som kokosmjöl, öljäst, cistros och spirulina. Tillsammans med tillsatta spårämnen och vitaminer, såsom zink och biotin, kan dessa bidra till att stödja hudens naturliga barriär. En balanserad hudmiljö är viktig för djurets dagliga välbefinnande.

Blandningen innehåller även inulinrikt jordärtskockspulver som kan bidra till normal matsmältning och därmed stödja näringsupptaget. Pulvret har en mild doft av kokos och är enkelt att blanda i den dagliga fodergivan.

Utfodringsrekommendation:
Ge dagligen 5 g per 10 kg kroppsvikt tillsammans med fodret.

Artikelnr.: XEV-MUE-110047
Innehåll: 300 g
EAN: 4251618703180
Tillverkarnr.: 110047
Varumärken: Valetumed
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
: Hud och päls
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 23,1 %
råfiber 9 %
Råoljor och fetter 7,1 %
Rohasche 5,9 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Calcium 0,37 %
Phosphor 0,58 %
Natrium 0,09 %
magnesium 0,22 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Biotin (3a880) 60 mg
Zinkoxid (3b603) 22,5 mg
zink i protein-zinkkelat 3b612 225 mg
DL-Methionin (technisch rein) (3c301) 15 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Diatoméjord (diatoméjord, renad) E551c 3.150 mg
Sammansättning

50 % Kokosmehl, 25 % Bierhefe inaktiviert, 12 % Zistrose, 5 % Topinamburpulver, 5 % Spirulina-Alge, Dextrose, Kalciumkarbonat, vetekli

Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Valetumed Z-Protect